Obajtek nie uwierzył w zablokowanie przejęcia Polska Press. Sąd: Jest postanowienie. Niezaskarżalne

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2021 r. wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji spółek Orlen i Polska Press. Oficjalny komunikat w tej sprawie został już opublikowany.
Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

Sąd Okręgowy w Warszawie potwierdził informację, którą we wtorek przekazał Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Przejęcie Polska Press przez Orlen zostało wstrzymane. 

"XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2021 r. wydanym w sprawie o sygn. akt XVII Amo 1/21 na podstawie art. 47930 § 1 k.p.c. wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK z dnia 5 lutego 2021 r. wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen SA w Płocku kontroli nad Polska Press Spółką z o.o. w Warszawie" - czytamy w oficjalnym komunikacie

Sąd wstrzymał decyzję o przejęciu Polska Press przez Orlen Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane. Sąd uwzględnił wniosek RPO

RPO potwierdza zablokowanie przejęcia Polska Press, szef Orlenu nie dowierza

Rzecznik poinformował, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie koncentracji, czyli w praktyce przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. "Taką informację RPO uzyskał telefonicznie 12 kwietnia w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - informował Adam Bodnar.

Na doniesienia Rzecznika zareagował Daniel Obajtek. "Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jestem zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną. Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów" - napisał na Twitterze szef Orlenu w poniedziałek.

We wtorek, po upublicznieniu komunikatu sądu, wydał kolejne oświadczenie. "Nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN Orlen w wykonywaniu praw z nabytych udziałów. Transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK" - napisał na Twitterze. "Nadal nie dysponujemy treścią postanowienia sądu zatem opieramy się wyłącznie na medialnych doniesieniach o rzekomej rozmowie telefonicznej Rzecznika A. Bodnara z sądem. PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw" - stwierdził. 

Orlen chce przejąć Polska Press

Orlen o chęci przejęcia Polska Press, koncernu, do którego należy kilkaset dzienników, tygodników i portali internetowych o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym, informował pod koniec 2020 roku. Na początku lutego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w błyskawicznym tempie wydał zgodę na operację.

Polski gigant paliwowy podpisał umowę z niemiecką spółką na początku marca. Całość transakcji według doniesień miała kosztować Orlen 120 mln zł.

Więcej o: