Podziemie komunijne kwitnie. Firmy cateringowe przyjmują zamówienia na przyjęcia

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że decyzja o tym, czy będzie można organizować wesela i komunie święte, zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. Mimo zakazu organizowania przyjęć, rodzice są zdeterminowani, by wyprawić dzieciom uroczystość.

- Maj daje lepszą perspektywę - przyznał Adam Niedzielski, dając nadzieję na poluzowanie obostrzeń. Choć o przebiegu pierwszej komunii w kościele i dacie sakramentu decydują diecezje, to działalność restauracji czy hoteli pozostaje zawieszona do 3 maja.

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska

Pierwsza komunia święta 2021. Rodzice są zdeterminowani

Wielu rodziców jest zmartwionych tym, że z powodu koronawirusa, zaplanowane z dużym wyprzedzeniem komunijne przyjęcie nie dojdzie do skutku. Rozporządzenia, opublikowane w myśl lockdownu, zabraniają bowiem spotkań w dużym gronie. "W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób - do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą" - czytamy na stronach rządowych.

Częstochowa. Drugi zlot motocyklistów odbędzie się 'w ograniczonej formule'Zlot motocyklistów na Jasnej Górze. Organizatorzy zmieniają formułę

Szansą na zorganizowanie komunijnego przyjęcia może być otwarcie restauracyjnych ogródków. Wówczas uroczystość odbywać będzie się na świeżym powietrzu z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Wiele osób deklaruje jednak, że mimo restrykcji zdecyduje się na wyprawienie nielegalnego przyjęcia - w lokalu, który zgodzi się na jego zorganizowanie, bądź w domu, korzystając z usług cateringowych.

Firmy cateringowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, niektórym z nich brakuje już wolnych terminów. Zainteresowani usługami są nie tylko rodzice, którzy zamówili usługę wiele miesięcy temu, ale też nowe osoby. - Bez przerwy realizujemy zamówienia na urodziny, imieniny, rocznice do ok. 10-15 osób. Tego mamy ciągle najwięcej. Pierwsze komunie mamy już zamówione od roku. Niestety są i tacy, którzy dzwonią teraz, a tu już z terminami krucho - powiedział w rozmowie z Money.pl Andrzej Dobrowolski, prezes spółki Margaret & Horeca, zajmującej się realizacją zamówień cateringowych.

Komunia święta. Huczna uroczystość a koronawirus

Już w marcu metropolita wrocławski abp Józef Kupny wydał dekret, zalecając odwołanie tegorocznych uroczystości pierwszej komunii w przypadku, gdy nauka w szkołach wciąż będzie zawieszona. Jeśli jednak szkoły będą otwarte, o przebiegu uroczystości będą mogli zadecydować rodzice wspólnie z proboszczem.

DLOCZTadeusz Rydzyk odpowiada na "prośby wiernych". Będzie zbierał datki online

Komunie to uroczystości, na których zgodnie z tradycją gromadzą się całe rodziny.  Aktualnie w kościołach obowiązuje limit osób - maksymalnie 1 osoba na 20 m kw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest również zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Więcej o: