Prof. Ewa Łętowska o sprawie frankowiczów: Banki złamały prawo

- Wartością, o którą tu chodzi, jest ochrona słabszej strony umowy kredytowej przed nadużyciami. (...) Wybitni ekonomiści nie rozumieją, jak działa i na czym polega ochrona konsumenta w Europie i w Polsce - mówiła o sprawie frankowiczów prof. Ewa Łętowska.

W rozmowie z Onetem prof. Ewa Łętowska odniosła się do swojej niedawnej polemiki z prof. Leszkiem Balcerowiczem, która toczyła się wokół kwestii kredytów frankowych. Łętowska wskazała, że stanowisko prof. Balcerowicza w tej sprawie bierze się z jego obawy, że ktoś próbuje otaczać "frankowiczów" specjalnym traktowaniem, naginać dla ich ochrony uniwersalne ramy gry w obrocie prawnym i gospodarczym.

Zobacz wideo Dlaczego kurs złotego jest rekordowo słaby?

Prof. Ewa Łętowska: Wybitni ekonomiści nie rozumieją, na czym polega ochrona konsumenta

- O żadnych odszkodowaniach dla frankowiczów nikt nie mówi, nie tak to prawo działa. Wartością, o którą tu chodzi, jest ochrona słabszej strony umowy kredytowej przed nadużyciami. W tym przypadku silniejszą stroną jest bank, a słabszą -  klient. Istnieje między nimi nierówność informacyjna i organizacyjna i prawo ma ją równoważyć. Balcerowicz ma rację: ramy prawne istnieją - ale to banki je złamały - podkreślała prof. Ewa Łętowska w rozmowie z Onetem. 

Ile kredytu gotówkowego przy najniższej krajowej? - zdjęcie ilustracyjneFrankowicze poczekają na orzeczenie SN. "W trosce o życie i zdrowie"

Zdaniem rozmówczyni Onetu banki prowadzą "ofensywę medialno-wizerunkową", aby ukryć przed opinią publiczną, że przy udzielaniu przed laty kredytów "frankowych" łamały prawo.

- Chodzi o kreowanie pewnej atmosfery. Kiedy mówimy o propagandzie, to na ogół mamy na myśli jej związek z polityką, ale w prawie też to działa. Kiedy się powtarza tysiąc razy, że "widziały gały co brały" albo że TSUE coś tam sobie nawymyślał i to się nijak ma do sytuacji polskich kredytobiorców - to ludziom coś z tego w głowach zostaje - mówiła prof. Ewa Łętowska.

UOKiK: ujemne oprocentowanie depozytów bezpodstawne prawnie. 'Będziemy chronić konsumentów'UOKiK: Ujemne oprocentowanie depozytów bezpodstawne prawnie

Kim jest prof. Ewa Łętowska?

Przypomnijmy, że Ewa Łętowska to profesor nauk prawnych, specjalizuje się w zakresie prawa cywilnego. Była pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich w historii Polski, a także sędzią Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jest autorką licznych prac z zakresu prawa cywilnego, konstytucyjnego i ochrony konsumentów.

Więcej o: