Andrzej Duda o neutralności klimatycznej Polski do 2050: Staram się nie obiecywać gruszek na wierzbie

- Polska na pewno nie będzie neutralna klimatycznie szybciej niż Unia Europejska - tak mówi prezydent Andrzej Duda w przeddzień międzynarodowego szczytu klimatycznego. Polski prezydent będzie jednym z 40 światowych przywódców, którzy dziś i jutro wezmą w udział w wirtualnym wydarzeniu organizowanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.
Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Środowisko to dobro wspólne. Powinniśmy móc wymagać od rządzących, żeby o nie dbali

Podczas wideokonferencji z dziennikarzami na pytanie o zadeklarowanie neutralności klimatycznej Polski do 2050 roku prezydent Andrzej Duda odparł, że stara się nie obiecywać gruszek na wierzbie.

Wielka Brytania z nowym ambitnym celem klimatycznym. Na zdjęciu premier Boris Johnson.Wielka Brytania zaskakuje ambicją. W celu klimatycznym na 2035 r. będzie lotnictwo

Andrzej Duda: Polska nie osiągnie neutralności klimatycznej szybciej, niż deklaruje to Unia Europejska

- Powiedzieć dzisiaj, że my w jakimś bardzo szybkim tempie osiągniemy zeroemisyjność, to ja bym się nie odważył. Wiem, jakie są dziś realia polskiej gospodarki, wiem o tym, że 70 procent naszej energetyki to jest energia elektryczna produkowana z węgla. Powiem tak, na pewno nie zadeklarowałbym dzisiaj, że my osiągniemy tę neutralność szybciej niż deklaruje to Unia Europejska - mówił Andrzej Duda. Na szczycie Rady Europejskiej pod koniec 2019 roku Polska nie zobowiązała się do osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej. Warszawa argumentuje, że popiera cel na poziomie ogólnounijnym, a nie krajowym.

Prezydent podkreślał, że zmiany w miksie energetycznym i w odchodzeniu od węgla muszą być oparte na zasadzie sprawiedliwej transformacji, uwzględniającej uwarunkowania społeczne danego regionu. Jak dodał, najpierw celem jest uzyskanie równowagi emisyjnej.

Szczyt klimatyczny zorganizowany przez Joe Bidena odbędzie się w dnia 22-23 kwietnia 2021 r.Szczyt "największych niszczycieli klimatu". Co powie Andrzej Duda?

Energetyka gazowa i jądrowa ma zastąpić węgiel

Andrzej Duda mówił również, że do 2030 roku ponad 30 procent energii ma być wytwarzane z odnawialnych źródeł, a miejsce węgla w kolejnych latach będzie zajmować energetyka gazowa i jądrowa.

W ramach szczytu klimatycznego prezydent Duda zabierze głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

Więcej o: