Duda: Pierwszorzędnym celem jest uzyskanie równowagi emisyjnej. Nikt nie zna tego pojęcia

Andrzej Duda na konferencji prasowej z dziennikarzami poruszył kwestie związane z klimatem. Tuż przed swoim wystąpieniem na szczycie klimatycznym prezydent zadeklarował, co w kwestii klimatu jest istotne dla Polski.

Prezydent Andrzej Duda ma przemówić na międzynarodowym szczycie klimatycznym Climate Leaders Summit, który organizuje Joe Biden, prezydent USA. Przed swoim wystąpieniem Duda odbył konferencję z polskimi dziennikarzami. Podczas spotkania z ust prezydenta padły deklaracje dotyczące neutralności klimatycznej. "Rozszyfrowanie" jednej z nich jest jednak trudne.

Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Środowisko to dobro wspólne. Powinniśmy móc wymagać od rządzących, żeby o nie dbali

Prezydent Andrzej Duda mówi o "równowadze emisyjnej". Tego terminu nie znaliśmy

Relacje z konferencji opublikowało kilka portali. "Pierwszorzędnym celem jest uzyskanie równowagi emisyjnej" - cytuje prezydenta BiznesAlert, "Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że podstawowym celem klimatycznym dla Polski jest równowaga emisyjna" - donosi z kolei TVP.info. Państwowy serwis opatrzył nawet tekst tagiem "równowaga emisyjna". Tyle że po kliknięciu widoczny jest tylko ten jeden tekst. A próby znalezienia w sieci pojęcia "równowagi emisyjnej" spełzły na niczym. 

Neutralność klimatyczna Polski? Później niż UE

Prezydent Andrzej Duda został też spytany o to, kiedy Polska osiągnie neutralność klimatyczną. - Ja bym się nie odważył [tego określać – przyp. red.]. 70 procent naszej energii elektrycznej powstaje z węgla. Na pewno dziś nie powiedziałbym, że osiągniemy neutralność klimatyczną szybciej niż Unia Europejska - stwierdził.

Prezydent dodał jednak, że chce, by nasz kraj "do 2030 roku osiągnął poziom ponad 30 procent energii ze źródeł odnawialnych, czyli trzy razy tyle ile jest dzisiaj". 

Prezydent nie lubi wiatraków. Bo nie są "uroczym elementem krajobrazu"

Prezydent Andrzej Duda odniósł się też do sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Nie mówił jednak o efektywności, opłacalności, czy innowacyjności poszczególnych źródeł. "Nie jestem zainteresowany tym, aby wszędzie w Polsce stały wiatraki. Nie uważam ich za najbardziej szczęśliwy i uroczy element krajobrazu" - stwierdził prezydent. Stwierdził też, że morska energetyka wiatrowa jest "mniej kontrowersyjna". 

O jakie kontrowersje chodziło prezydentowi? Wokół farm wiatrowych narosło sporo mitów, które organizacje proekologiczne starają się obalić. Portal 300polityka.pl opublikował zbiór najważniejszych. Wedle badań wiatraki nie są znaczącym powodem śmierci ptaków, przepisy dotyczące hałasu generowanego przez urządzenia są bardzo restrykcyjne, a ślad węglowy wiatraków również jest niski, bo 90 proc. materiałów wykorzystywanych do produkcji wiatraków ulega biodegradacji. 

Poprosiliśmy Kancelarię Prezydenta o sprecyzowanie pojęcia "równowaga emisyjna". Tekst zostanie zaktualizowany po nadejściu odpowiedzi. 

Więcej o: