Zatrzymano grupę wyłudzającą pieniądze od klientów klubów go-go. Na jej czele stał policjant

Na polecenie wrocławskiej prokuratury zatrzymano 15 członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od klientów lokali klubów go-go w Warszawie i we Wrocławiu. Wśród zatrzymanych jest trzech czynnych funkcjonariuszy Policji, którzy odgrywali bardzo istotną rolę w strukturze grupy.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, 24 kwietnia 2021 r. ponad 100 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymało 15 członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od klientów lokali klubów go-go w Warszawie i we Wrocławiu.

Policjant na czele gangu

Wśród zatrzymanych jest trzech czynnych funkcjonariuszy Policji, którzy odgrywali bardzo istotną rolę w strukturze grupy. Z ustaleń śledztwa wynika, że jeden z zatrzymanych policjantów założył zorganizowaną grupę przestępczą i nią kierował. Dotychczas prokurator ustalił, że oszukanych zostało prawie 50 klientów, w tym cudzoziemcy, którzy stracili kwoty od kilku do 200 tysięcy złotych. Podejrzanym grozi do 12 lat więzienia.

Zobacz wideo Pobił pracownika Straży Jasnogórskiej. Poszukuje go częstochowska Policja

Odurzali klientów klubu, po czym ich okradali

W toku śledztwa prokurator ustalił, że sprawcy przy pomocy specjalnie spreparowanych alkoholi lub środków psychoaktywnych doprowadzali klientów do stanu nieprzytomności, a następnie ich okradali. Personel lokali posługiwał się kartami debetowymi, kredytowymi i telefonami klientów zaciągając na ich konta pożyczki, które następnie były w całości wydawane w lokalach.

policja (zdjęcie ilustracyjne) Policja reaguje na wyciek danych policjantów. Dostaną dostęp do alertu BIK

"Na konto jednego z klientów sprawcy zaciągnęli pożyczkę w wysokości 70 tysięcy złotych, która w ciągu godziny została wydana w lokalu. Personel lokali dokonywał również szeregu oszustw na szkodę klientów poprzez m.in. dodawanie jednego '0' do kwoty wbijanej do terminala płatniczego. Innym sposobem oszukiwania klientów było wskazywanie, że transakcja kartą płatniczą była odrzucana, w ten sposób niektórzy klienci dokonywali podwójnych opłat. Innym sposobem było oszukiwanie klientów poprzez pobieranie opłat w walutach, podczas gdy klienci byli przekonani, że płacą w walucie polskiej. W ten sposób opłaty mogły być kilkukrotnie zawyżone" - czytamy na stronie Prokuratury.

"Dobrze działające przedsiębiorstwo"

Z ustaleń prokuratury wynika, że cała sieć klubów była jak dobrze działające przedsiębiorstwo, którego celem było wyłudzenie od klientów jak największych kwot pieniędzy. Sama struktura grupy przestępczej była uporządkowana i zhierarchizowana. Istniał w niej podział ról i stały podział zadań, pozwalający w sposób wydajny i skuteczny realizować działania przestępcze. Jak czytamy, grupa wypracowała również swoisty język dla kamuflowania działalności przestępczej, zaś dla dyscyplinowania jego członków stworzono system kar - upoważniając wybrane osoby do ich egzekwowania.

Więcej o: