"FT": Agora szuka wsparcia w Brukseli. Chodzi o zablokowane przejęcie Radia ZET

Prezes Agory Bartosz Hojka pisze, w liście do unijnej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, że decyzja UOKiK blokująca przejęcie spółki Eurozet jest bezprawna i motywowana politycznie. Liczy na wsparcie Brukseli w tej sprawie. Przedstawiciele KE chcą spotkać się z zarządem Agory.
Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Jak poinformował "Financial Times", prezes Agory Bartosz Hojka na nadzieję, że unijne organy wypowiedzą się przeciwko nieuzasadnionemu - jak przekonuje spółka - blokowaniu przejęcia spółki Eurozet. 

Co ważne, przejęcie Eurozet przez Agorę nie jest na tyle dużą transakcją, aby była rozpatrywana przez Komisję Europejską. Niemniej Hojka w liście do unijnej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager liczy, że ta zgłosi zastrzeżenia do decyzji UOKiK i podkreśli wagę niezależności organów nadzorczych oraz wolności mediów. W liście podkreślono także, że blokada transakcji stanowi bezprecedensowe i niepokojące naruszenie standardów i może naruszać jednolite stosowane i egzekwowanie prawa konkurencji w Unii Europejskiej. Hojka uważa, że polskie przepisy antymonopolowe są wykorzystywane do osiągnięcia politycznych celów i blokowania głosów krytycznych wobec rządu.

Rzecznik KE potwierdził wpłynięcie dokumentu. Cytowany przez "FT" przekonuje, że niezależność krajowych organów regulacyjnych jest kluczowem elementem wielu ram prawnych UE". Dodał, że Komisja Europejska uważnie śledzi sytuację wolności i pluralizmu mediów w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele Komisji spotkają się z zarządem Agory.

Biedronka wydała stanowisko w sprawie 60 mln zł kary od UOKiK: decyzja nieobiektywna i dyskryminująca (zdjęcie ilustracyjne)Biedronka komentuje 60 mln zł kary od UOKiK. "Jesteśmy głęboko zdziwieni"

Agora idzie do sądu ws. przejęcia Radia ZET

W styczniu 2021 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję zakazującą przejęcia spółki Eurozet przez Agorę. Stwierdził, że w wyniku koncentracji powstałaby silna grupa radiowa, mogąca ograniczać konkurencję na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl sugerował, iż to Agora nie prezentowała "rzeczywistej gotowości przedsiębiorcy do ustępstw".

Z werdyktem UOKiK Agora się nie zgadza. W lutym poinformowała o złożeniu odwołania od decyzji UOKiK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Agora zarzuciła prezesowi UOKiK Tomaszowi Chróstnemu "rażące naruszenia przepisów prawa, jakie miały miejsce przy wydaniu rozstrzygnięcia". Uważa, że urząd dokonał "arbitralnej oceny materiału dowodowego". 

Prezes UOKiK - wbrew materiałowi dowodowemu zgromadzonemu w toku długiego, 15-miesięcznego postępowania - powołał się na nieznaną w prawie konkurencji i nauce ekonomii teorię "quasi-duopolu", sugerując milczącą koordynację połączonego podmiotu (Agory i Eurozet) z liderem rynku grupą RMF FM

- czytamy w lutowym oświadczeniu spółki. 

UOKiK zaleca ostrożność przy zawieraniu umów z firmami oddłużeniowymi. Radzi, na co zwrócić uwagę (zdjęcie ilustracyjne)UOKiK zaleca ostrożność przy zawieraniu umów z firmami oddłużeniowymi

Więcej o: