Frankowicze dowiedzą się, co z ich kredytami. Sąd Najwyższy zbiera się o godzinie 10

We wtorek 10 maja o godz. 10.00 rozpocznie się posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w pełnym składzie, która odpowie na pytania prawne dotyczące kredytów walutowych. Posiedzenie zakończy podjęcie uchwały, która ma rozstrzygnąć rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych.

Pytania przekazała Izbie Cywilnej w styczniu pierwsza prezes tego sądu, Małgorzata Manowska. Zanim zostały sformułowane, zapytała prezesów sądów powszechnych o kontrowersje wokół spraw frankowych. Jak mówił rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski, wpłynęło kilkadziesiąt odpowiedzi.

Były one niezwykle cenne dla uzmysłowienia sobie wszystkich komplikacji, które wiążą się z orzekaniem w sprawach frankowych

- mówił Stępkowski.

Pytania dotyczą między innymi skutków prawnych obecności w umowie niedozwolonych klauzul, warunków unieważniania umowy kredytowej, czy rozliczeń z bankiem, gdy sąd uzna umowę z bankiem za nieważną.

Zobacz wideo Katarzyna Szwedo-Mackiewicz: "Sądowe unieważnienie umowy na kredyt we frankach może nie być korzystne dla klientów"

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego

Dzisiejsze posiedzenie Izby Cywilnej SN zakończy podjęcie uchwały.

Uchwały, która miałaby moc zasady prawnej. Tak, aby rozstrzygnąć te rozbieżności, które w orzecznictwie sądów powszechnych mają miejsce

- mówił Aleksander Stępkowski.

Franki szwajcarskie i zlotowki Kredyty we frankach. Sąd Najwyższy wydał ważne orzeczenie. Kwestia przedawnienia po myśli banków

Posiedzenie jest niejawne, ale ogłoszenie uchwały ma być publiczne.

Prezes UOKiK spodziewa się korzystnej dla frankowiczów uchwały Sądu Najwyższego

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny spodziewa się korzystnej dla frankowiczów uchwały Sądu Najwyższego. Chróstny przypomina, że osoby zadłużone w walutach obcych coraz częściej wygrywają sprawy sądowe. Wskazał, że około 90 procent spraw frankowych kończy się w sądach z korzyścią dla konsumentów.

Radca prawny Barbara Garlacz, specjalizująca się m.in. w sprawach dotyczących frankowiczów Kredyty frankowe. "Są procesy, które trwają siedem lat". Czy stanowisko SN coś zmieni?

Prezes UOKiK dodał, że jeśli banki chcą uniknąć niekorzystnych dla siebie skutków orzeczeń sądowych, powinny przedstawić konsumentom propozycje polubownego rozwiązania problemu.

Więcej o: