Pytania przekazała Izbie Cywilnej w styczniu pierwsza prezes tego sądu, Małgorzata Manowska. Zanim zostały sformułowane, zapytała prezesów sądów powszechnych o kontrowersje wokół spraw frankowych. Jak mówił rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski, wpłynęło kilkadziesiąt odpowiedzi.
Były one niezwykle cenne dla uzmysłowienia sobie wszystkich komplikacji, które wiążą się z orzekaniem w sprawach frankowych
- mówił Stępkowski.
Pytania dotyczą między innymi skutków prawnych obecności w umowie niedozwolonych klauzul, warunków unieważniania umowy kredytowej, czy rozliczeń z bankiem, gdy sąd uzna umowę z bankiem za nieważną.
Dzisiejsze posiedzenie Izby Cywilnej SN zakończy podjęcie uchwały.
Uchwały, która miałaby moc zasady prawnej. Tak, aby rozstrzygnąć te rozbieżności, które w orzecznictwie sądów powszechnych mają miejsce
- mówił Aleksander Stępkowski.
Posiedzenie jest niejawne, ale ogłoszenie uchwały ma być publiczne.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny spodziewa się korzystnej dla frankowiczów uchwały Sądu Najwyższego. Chróstny przypomina, że osoby zadłużone w walutach obcych coraz częściej wygrywają sprawy sądowe. Wskazał, że około 90 procent spraw frankowych kończy się w sądach z korzyścią dla konsumentów.
Prezes UOKiK dodał, że jeśli banki chcą uniknąć niekorzystnych dla siebie skutków orzeczeń sądowych, powinny przedstawić konsumentom propozycje polubownego rozwiązania problemu.