Nowy Ład. Emeryci mogą odetchnąć z ulgą. "Trzynastki" nadal będą wypłacane

Ministra rodziny Marlena Maląg zapewnia, że rząd nie wycofa się z wypłacania trzynastych emerytur. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tak zwanych "czternastek".

Marlena Maląg, która kieruje Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej zapewniła, że trzynaste emerytury i 500 plus wciąż będą wypłacane. Według polityczki świadczenia te będą kontynuowane mimo zapowiadanych przez rząd zmian w ramach Nowego Ładu, które mają wejść w życie już w 2022 roku.

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Nowy Ład dla emerytów. Trzynaste emerytury dla wszystkich

- Trzynasta emerytura jest zagwarantowana na mocy ustawy i nadal będzie wypłacana. Wszystkie realizowane przez nas duże programy społeczne będą kontynuowane. Z kolei 14. emerytura - tak jak zapowiadaliśmy - to jednorazowe świadczenie - powiedziała w rozmowie z PAP Marlena Maląg. 

Dalej ministra wyjaśniała kwestie związane z Polskim Ładem przedstawionym w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z zapowiedziami, w ramach reformy systemu podatkowego, emerytury i renty do poziomu 2,5 tys. złotych będą wyłączone z konieczności opłacania podatku dochodowego. To oznacza, że przeciętny emeryt będzie otrzymywał od kilkudziesięciu do ponad 200 złotych emerytury więcej. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura bez podatku po Nowym Ładzie - kto i ile zyska? [WYLICZENIA]

Nowy Ład ma wprowadzić również zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. "Wprowadzimy nowy instrument zachęcający do kontynuacji pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego - PIT-0 dla Seniora" - czytamy w dokumencie.

Program na Jesień Życia. Nowy Ład dla seniorów

Program Jesień Życia zapewnia wydłużenie aktywności zawodowej seniorów przez umożliwienie osobom w wieku 55+ zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Ponadto, program darmowe leki miałby rozszerzyć się o osoby powyżej 60. roku życia. W Nowym Ładzie znalazły się również zapisy, które dotyczą zwiększenia aktywności, bezpieczeństwa i wsparcia seniorów - również w obszarze IT.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam NiedzielskiNowy Ład. Uderzenie w przedsiębiorców. Morawiecki i Kaczyński nie powiedzieli o tym otwarcie

W Nowym Ładzie zapowiedziano również rozwój infrastruktury społecznej, co przełoży się na powstawanie nowych świetlic i domów seniora. Program zakłada również umożliwienie tworzenia placówek łączących pokolenia, czyli połączenie przedszkoli i domów opieki. "Dzięki nim dzieci będą rozwijały kompetencje emocjonalne i społeczne, a seniorzy zaangażują się w wychowanie najmłodszego pokolenia" - brzmi uzasadnienie w dokumencie.

Więcej o: