Nowa ulga podatkowa dla kierowców. Można odebrać nawet 500 złotych. Jakie są zasady?

Ministerstwo Finansów pozytywnie zaopiniowało nową ulgę podatkową. Za dostosowanie samochodu do korzystaniu z systemu e-TOLL możliwe będzie odliczenie od podatku do 500 złotych dochodu. Zapis w tej sprawie przyjęła już sejmowa komisja finansów publicznych.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, kierowcy będą mogli otrzymać 500 złotych zwrotu za wyposażenie swojego samochodu. Jak przekazał resort w komunikacie wysłanym do PAP, chodzi o "nabycie urządzenia OBU/ZSL (zakup, leasing) i jego utrzymania np. kosztów abonamentu".

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

500 plus dla kierowców za dostosowanie samochodu do systemu e-TOLL

Za co dokładnie będzie przyznawane to jednorazowe świadczenie? Chodzi o wyposażenie samochodu w urządzenie e-TOLL. Każdy kierowca będzie mógł odliczyć od dochodu koszt nabycia urządzenia w 2021 roku lub koszty jego utrzymania. 500 złotych to kwota, która przysługuje na jeden pojazd (jest więc uzależniona od liczby posiadanych urządzeń służących regulacji opłat - lokalizatorów satelitarnych).

Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112. Rzeszów, 13 kwietnia 2021 r. Kolejna awaria państwowej infrastruktury. Problemy z numerem 112

Urządzenie będzie dystrybuowane w otwartej sprzedaży. Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia też bezpłatną aplikację mobilną, do elektronicznego naliczania opłat za przejazdy. Dzięki niej kierowca będzie mógł łatwiej i szybciej zapłacić za dany przejazd.

Pilotaż paszportów covidowych już 20 maja. Dworczyk zdradza, jak będzie wyglądał (zdjęcie ilustracyjne) Pilotaż paszportów covidowych od 20 maja. Dworczyk o tym, jak będzie wyglądał

System e-TOLL - jak będzie działać?

System e-TOLL służy do poboru opłaty za przejazd pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusu niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Opłaty takie pobierane będą na odcinkach autostrad, dróg ekspresowych czy krajowych. Dotychczas system opłat nosił nazwę viaTOLL, ale funkcjonował na innych zasadach. Okres przejściowy dla systemu ma zakończyć się 30 września 2021 roku.

Zgodnie z deklaracjami, po wprowadzeniu systemu e-TOLL na autostradach zarządzanych przez GDDKiA zniknie większość szlabanów i bramownic.

Aby skorzystać z e-TOLL konieczna będzie rejestracja i utworzenie Internetowego Konta Klienta (IKK). Będzie można to zrobić:

  • online przy użyciu Internetowego Konta Klienta systemu e-TOLL dostępnego na stronie internetowej systemu lub przez e-Urząd Skarbowy;
  • osobiście w Miejscach Obsługi Klienta;
  • za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych oferujących usługi e-TOLL.

Aby umożliwić naliczenie opłaty elektronicznej za przejazd, kierowcy będą mieli do wyboru kilka opcji. Opłaty naliczane będą poprzez:

  • aplikację e-TOLL PL (ma być do pobrania za darmo w Google Play lub AppStore);
  • urządzenie pokładowe OBU (będzie dostępne w sieci Miejsc Obsługi Klienta e-TOLL lub w sieci dystrybucji jednego z operatorów OBU);
  • Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL) - zainstalowany w pojeździe i kompatybilny z systemem e-TOLL.
Więcej o: