ULC: Oczekujemy na raport Ryanaira ws. lotu nad Białorusią

Urząd Lotnictwa Cywilnego nie będzie formułował wniosków ani ocen w sprawie przymusowego lądowania samolotu linii lotniczych Ryanair w Mińsku - poinformowano w oświadczeniu.
Zobacz wideo Ojciec Romana Protasewicza: Władze boją się niezależnych dziennikarzy. Białoruskie służby nie zorganizowały tego same

ULC wyjaśnił, że w niedzielę 23 maja otrzymał od przewoźnika lotniczego Ryanair informację o nieplanowanym lądowaniu jego samolotu o numerach SP-RSM w Mińsku na Białorusi. Rejs FR4978 odbywał się na trasie Ateny-Wilno.

Urząd Lotnictwa Cywilnego oczekuje na raport przewoźnika Ryanair

Od tego czasu, Urząd Lotnictwa Cywilnego pozostaje w stałym kontakcie z przewoźnikiem lotniczym oraz służbami państwowymi w celu ustalenia okoliczności zdarzenia. "Aktualnie oczekujemy na raport przewoźnika, który pozwoli ocenić, do jakich naruszeń doszło podczas tego lotu. Wszystkie dotychczasowe informacje są przekazami ustnymi, których nie możemy traktować jako ostateczne i oficjalne" - wyjaśniono w oświadczeniu.

ULC dodał, że po wylądowaniu samolotu w Wilnie czynności wyjaśniające wszczęła litewska policja i prokuratura oraz prokuratura w Polsce. "Dbając o przestrzeganie procedur oraz mając na uwadze dobro prowadzonego postępowania ULC nie będzie formułował wniosków ani ocen w tej sprawie" - dodano.

Eurocontrol pomoże omijać przestrzeń powietrzną Białorusi

Europejska agencja kontroli ruchu lotniczego Eurocontrol pracuje nad tym, aby pomóc liniom lotniczym omijać białoruską przestrzeń powietrzną. Działania zostały podjęte po tym jak białoruskie władze wymusiły lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku.

W komunikacie agencji czytamy, że współpracuje ona z liniami lotniczymi w krajach sąsiadujących z Białorusią nad zapewnieniem przepustowości, która pozwoli samolotom omijać białoruską przestrzeń powietrzną. Eurocontrol zaznacza jednocześnie, że ze względu na zamknięcie przestrzeni powietrznej nad wschodnią Ukrainą wiele unijnych linii lotniczych korzystało do tej pory z białoruskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów do Azji.

W związku z proponowanym zamknięciem przestrzeni powietrznej krajów Wspólnoty dla białoruskiego przewoźnika Belavii agncja przypomina, że realizuje on obecnie loty do lub z 21 miast UE. Tylko dzisiaj z przestrzeni powietrznej UE skorzystają 64 samoloty obsługiwane przez białoruskiego przewoźnika.

Białoruś zmusiła samolot linii Ryanair do lądowania w Mińsku

Samolot linii lotniczych Ryanair został przechwycony nad strefą powietrzną Białorusi przez myśliwiec MiG-29 i zmuszony do awaryjnego lądowania w Mińsku. Maszyna została przejęta tuż przed granicą z Litwą. Po wylądowaniu doszło do aresztowania opozycyjnego dziennikarza Romana Protasewicza.

Unia Europejska rozważa zawieszenie lotów dla Białorusi i nałożenie nowych sankcji. Dyskusje na ten temat prowadzone są na szczycie UE. Decyzja może zapaść jeszcze w poniedziałek.

Więcej o: