W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę, której celem jest uszczelnienie VAT w międzynarodowym e-handlu. Nowe przepisy to implementacja do polskiego porządku prawnego unijnego pakietu e-commerce. Ustawa trafi teraz do Senatu, który ma 30 dni na jej rozpatrzenie. Jeżeli senatorowie uchwalą ją bez poprawek, to przepisy mogą wejść w życie od 1 lipca tego roku.
- Jest to projekt, który w zamyśle Komisji Europejskiej ograniczy napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedział o ustawie wiceminister finansów Jan Sarnowski. Każdego roku do Polski trafia 14 mln listów z towarami z Chin. Produkty wysyłane są jako listy, ponieważ pozwala to na uniknięcie dodatkowych opłat w postaci podatków i cła.
- Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o jedną czwartą. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego procederu - dodał Sarnowski.
Nowe przepisy likwidują w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. W przypadku przesyłek z towarami o wartości nieprzekraczającej 150 euro będzie miało zastosowanie zwolnienie z opłat celnych, natomiast wymagana będzie zapłata podatku VAT. Podatek opłacą internetowe platformy sprzedażowe.
- To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.
Zmiany w prawie podatkowym dotkną przede wszystkim duże platformy sprzedażowe z Chin np. AliExpress, dla którego Polska jest piątym największym rynkiem. Duże zainteresowanie towarami z chińskiej platformy związane jest z niskimi cenami towarów i niskimi kosztami dostawy. Tak było dotychczas, jednak zmiany, które mogą wejść w życie od 1 lipca, podniosą koszty zakupów na platformie. Na pakiecie e-commerce mogą jednak zyskać unijne platformy sprzedażowe.
Według "Gazety Wyborczej" liczba przesyłek zamawianych z Chin może się zmniejszyć o nawet 30-40 proc. Europejski Trybunał Obrachunkowy szacuje, że na zaniżaniu wartości przesyłek i nieskutecznej egzekucji podatku VAT i opłat celnych od przesyłek z Chin i USA państwa UE tracą każdego roku 5 mld euro. W Polsce straty z nieopłaconego VAT-u i cła mają wynosić 1 mld zł rocznie.