USA. 82-latka poleci w kosmos z Jeffem Bezosem. "Nikt nie czekał dłużej"

82-letnia Wally Funk będzie najstarszą kobietą, która poleciała w kosmos. Kobieta dołączy do Jeffa Bezosa, najbogatszego człowieka na świecie, aby wspólnie odbyć turystyczną podróż rakietą New Shephard.

Wally Funk przeszła szkolenie astronautyczne już ponad 60 lat temu, wtedy jednak jej płeć, a raczej stereotypy, którym hołdowała NASA, przeszkodziły jej w karierze astronautki. Teraz 82-latka została zaproszona jako honorowy gość Jeffa Bezosa, z którym uda się w swój pierwszy lot - poinformowała należąca do Bezosa firma Blue Origin, która wyprodukowała rakietę New Shephard.

Zobacz wideo Tak w przyspieszeniu wyglądało zaćmienie słońca z 10 czerwca

Kim jest Wally Funk, najmłodsza uczestniczka "Mercury 13"?

Wally Funk dołączy do Jeffa Bezosa na pokładzie New Shepard, która wzniesie się ponad 100 km nad Ziemię, w przestrzeń suborbitalną. Rakieta wykona pionowy lot do tak zwanej Linii Karmana, która jest umowną granicą kosmosu. Pasażerowie doświadczą kilkuminutowej nieważkości i będą mogli podziwiać krzywiznę planety przez okna obserwacyjne, zanim kapsuła ciśnieniowa powróci na ziemię - pisze Reuters.

Opodatkowanie cyfrowych gigantów. Zdjęcie ilustracyjne Globalne opodatkowanie "cyfrowych gigantów". 130 krajów, w tym Polska, "lubi to"

Funk, wówczas 21-letnia pilot, była najmłodszą z 13 kobiet z tzw. programu Mercury 13, które w latach 60. przeszły te same rygorystyczne testy, co astronauci płci męskiej, nigdy nie udało im się jednak polecieć w kosmos ani nawet dostać do korpusu astronautów NASA. Wszystko przez płeć - karierę w tej dziedzinie przez długi czas robili wyłącznie mężczyźni. Wally Funk była natomiast pierwszą kobietą w roli instruktora lotnictwa w amerykańskiej bazie wojskowej i pierwszą kobietą, która została śledczym ds. bezpieczeństwa lotniczego dla Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Teraz Wally została zaproszona na lot w kosmos jako gość honorowy.

Jeff Bezos: Nikt nie czekał dłużej

"Nikt nie czekał dłużej. (...) Już czas. Witamy w załodze, Wally. Cieszymy się, że lecisz z nami 20 lipca jako nasz honorowy gość" - czytamy na Instagramie Jeffa Bezosa.

Klimatyzacja jest potrzebna przy rosnących temperaturach, ale zużycie energii oznacza więcej emisji i pogłębienie zmian klimatu Klimatyzacja ochładza domy, ale podgrzewa planetę

Jeff Bezos, założyciel Amazona, to najbogatszy człowiek na świecie. "Forbes" wycenił jego majątek na 177 mld dolarów. Mężczyzna z dniem 5 lipca zrezygnuje z funkcji dyrektora generalnego Amazon.com.

Pierwszy lot New Shepard ma być przełomowym momentem w rozwoju turystycznych lotów kosmicznych. Oprócz Wally Funk i Jeffa Bezosa na pokładzie będzie również jego brat, a także czwarty pasażerów, który wylicytował miejsce na pokładzie.

Więcej o: