Londyn. Prali brudne pieniądze. Wpadli, bo torba była za ciężka

Londyńska policja odkryła grupę zajmującą się praniem brudnych pieniędzy. W ciągu pojedynczej akcji zajęto ponad pięć milionów funtów. To największa jednorazowa konfiskata w historii Metropolitan Police Service.
Zobacz wideo Operacja "Lodołamacz". Zatrzymanie członków międzynarodowej grupy przestępczej

Jak podaje Metropolitan Police Service, w piątek 28 maja trzech mężczyzn zostało skazanych za udział w spisku związanym z ukrywaniem i usuwaniem mienia przestępczego. 36-letni Ruslan Shamsutdinov otrzymał karę trzech lat i dziewięciu miesięcy więzienia, 46-letni Sergejs Auzins trzech lat i czterech miesięcy więzienia, natomiast 35-letni Serwan Ahmadi - rok i osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz nakaz wykonania 150 godzin nieodpłatnej pracy. Wszyscy mężczyźni przyznali się do winy.

Bitcoin Wielka Brytania. Szukali marihuany, znaleźli nielegalną kopalnię bitcoinów

Brytyjska policja mówi o "największej w historii pojedynczej konfiskacie gotówki"

Przestępczy proceder wyszedł na jaw, kiedy w czerwcu 2020 roku Ruslan Shamsutdinov wychodził z mieszkania w Fulham. Mężczyzna siłował się z ciężkimi torbami, co zwróciło uwagę funkcjonariuszy policji. Okazało się, że torby kryją "znaczną ilość gotówki". Przeszukanie mieszkania ujawniło, że działał w nim "dobrze zorganizowany system prania brudnych pieniędzy". Łącznie pod tym adresem zajęto ponad pięć milionów funtów (ponad 26 milionów złotych).

- Jest to największa w historii pojedyncza konfiskata gotówki dokonana przez Met i uważam, że jedna z największych w historii - powiedział detektyw Jason Prins. - Przestępczość zorganizowana motywowana jest pieniędzmi i jest jedną z największych przyczyn przemocy na naszych ulicach. Zwalczanie tej przemocy jest naszym głównym priorytetem. Konfiskata pieniędzy i skazanie tych ludzi za ich pranie będzie miało duży wpływ na zdolność szeregu grup przestępczych do kontynuowania swojej działalności - wyjaśnił. 

Mężczyzna zamówił przez Internet replikę broni Świdnik. Zamówił replikę broni przez internet. dostał ziemniaki i list

Konfiskata milionów w Londynie. Pandemia utrudniła pranie brudnych pieniędzy

Okazuje się, że mężczyźni mieli problem z wprowadzeniem do obrotu tak dużej ilości gotówki.

- W mieszkaniu wszędzie były pieniądze - pod łóżkami, w szafkach, na podłodze. Nie mogli tego nawet ukryć. Było to centrum prania brudnych pieniędzy dla wielu grup przestępczych - przekazał detektyw Prins "Evening Standard". - COVID naprawdę zaostrzył ich problem z pozbyciem się pieniędzy - dodał nadinspektor.

Na tym jednak nie koniec. Kolejne 39 tys. euro i osiem tys. funtów znaleziono pod adresem domowym Shamsutdinowa. W lipcu policja namierzyła natomiast Serwana Ahmadiego, który opuszczał swoje miejsce zamieszkania z torbą zawierającą niemal 60 tys. funtów. Przeszukanie adresu pozwoliło odkryć kolejne 198 tys. funtów. Także w lipcu aresztowano Sergejsa Auzinsa i zajęto kolejne 14 tys. funtów.

Więcej o: