Mateusz Morawiecki wyjaśnił, skąd rząd weźmie pieniądze na Polski Ład. "Nadwyżka w budżecie"

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej zdradził, skąd rząd weźmie środki na nowe programy społeczne oraz inicjatywy społeczne, które zapowiedziano w ramach Polskiego Ładu. Jak twierdził, w budżecie kraju bez problemu znajdą się pieniądze na te założenia, ponieważ w maju odnotowano nadwyżkę.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę 2 czerwca, zaprezentował kluczowe projekty Polskiego Ładu. Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach ma powstać m.in. harmonogram zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 7 proc. PKB. Podczas prezentowania planów rządu na najbliższe 100 dni premier stwierdził, że Polski Ład jest wizją rozwoju sprawiedliwego, szybkiego, a także "doganiania tych, którzy wydawali się niedoścignieni - najbogatszych krajów zachodniej Europy". 

Zobacz wideo

Polski Ład. Skąd rząd weźmie pieniądze na nowy program? 

Premier odpowiedział w środę na pytanie, które nurtuje wielu Polaków od momentu ogłoszenia założeń Polskiego Ładu, a mianowicie, skąd znajdą się na to wszystko pieniądze. Jak stwierdził Mateusz Morawiecki, w budżecie kraju są środki na inicjatywy nowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Poinformował, że w maju pojawiła się nawet nadwyżka finansowa, dzięki której sfinansowanie zmian będzie możliwe. 

 Skąd mamy na to środki na Polski Ład - na wielkie programy inwestycyjne? W maju i za poprzednie miesiące łącznie mamy nadwyżkę ponad 9 mld złotych. To świadczy, że rząd Zjednoczonej Prawicy zdaje sobie sprawę, jak zarządzać finansami publicznymi. A najlepszym dowodem jest laurka otrzymana z Komisji Europejskiej - wszystkie parametry zadłużenia mamy na "zielono" - jesteśmy bardzo bezpiecznym krajem do inwestowania. Dla inwestorów finansowych

- przekazał szef rządu. 

Polski Ład. 10 projektów w 100 dni 

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w środę plan rządu na najbliższe 100 dni w ramach założeń Polskiego Ładu. W tym czasie ma zostać wdrożonych 10 projektów. Pierwszym z nich jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych dla wszystkich Polaków. Rozwiązanie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. 

Drugim założeniem jest wsparcie dla seniorów - emeryci oraz renciści, którzy pobierają świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł brutto, nie będą odprowadzali podatku. Ten punkt programu również ma wejść w życie z 1 stycznia 2022 roku. Kolejną kwestią ma być zniesienie limitów do lekarzy specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny. Efektem ma być ułatwienie dostępu do medyków (II połowa 2021 roku). 

Jako czwarty punkt przedstawiono zwiększenie finansowania ochrony zdrowia do 7 proc. PKB. "Celem rządu jest osiągnięcie średniej wydatków na zdrowie w relacji do PKB w ciągu 6 lat" - czytamy na stronie internetowej rządu gov.pl

Piąty punkt to gwarancja wkładu własnego do 100 tysięcy złotych przez okres maksymalnie 15 lat na zakup mieszkania lub budowę domu. Dodatkowo rząd proponuje bezzwrotne dofinansowanie w przypadku urodzenia drugiego i kolejnych dzieci (IV kwartał 2021 r.). Szósty punkt dotyczy budowy domów do 70 metrów kwadratowych bez zezwolenia, a jedynie na zawiadomienie (także IV kwartał 2021 r.). 

Siódmą propozycją rządu jest kapitał opiekuńczy, czyli 12 tysięcy złotych na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia (1 stycznia 2022 r.). Ósme założenie to Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład - dotacje na inwestycje dla gmin i powiatów (II kwartał 2021 r.). 

W Polskim Ładzie uwzględniono również wsparcie dla rolników, czyli większe dopłaty za paliwo rolnicze oraz wzmocnienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników. Kwota dopłat za paliwo ma wzrosnąć ze 100 zł za 1 ha do 110 zł (IV kwartał 2021 r.). Ostatnim punktem do zrealizowania w najbliższym czasie jest program budowy małych Centrów Nauki Kopernik na terenie całego kraju. W ramach Polskiego Ładu ma powstać kilkadziesiąt małych centrów w powiatach oraz związkach powiatów (IV kwartał 2021 r.).

Więcej o: