Ile możesz zyskać lub stracić na Polskim Ładzie? Kancelaria Premiera udostępniła specjalny kalkulator

Na rządowych stronach pojawił się kalkulator, który wskazuje, ile ktoś może stracić lub zyskać na zapowiadanym przez radę ministrów Polskim Ładzie. I tak np. osoby zarabiające minimalną krajową mają, według zapowiedzi rządu, zyskać blisko 140 zł miesięcznie.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę dziesięć projektów w ramach Polskiego Ładu, które mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych 100 dni.

Rząd chce m.in. podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a także podniesienia do 120 tys. zł progu, po którego przekroczeniu trzeba będzie płacić 32-proc. podatek (obecnie to ok. 85,5 tys. zł).

Premier Mateusz Morawiecki zdradził, skąd rząd weźmie środki na założenia Polskiego ŁaduMateusz Morawiecki wyjaśnił, skąd rząd weźmie pieniądze na Polski Ład

Planowana jest też "ulga dla klasy średniej", która ma objąć osoby zarabiające rocznie brutto od 68,6 tys. zł do 133,6 tys. zł. Nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Kalkulator KPRM. Ile zyskasz na "Polskim Ładzie"?

Kancelaria Premiera udostępniła w sieci kalkulator wynagrodzeń, który ma uwzględniać założenia Polskiego Ładu. Dostępny jest on na stronie internetowej: https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/.

I tak np. osoba, która nie ma dzieci do 18. roku życia, zarabia minimalną krajową (2,8 tys. zł brutto) i nie jest członkiem PPK, według kalkulatora zyska 137 zł miesięcznie.

Natomiast po wpisaniu np. 7 tys. zł brutto otrzymujemy informację: "Zmiany podatkowe nie wpłyną na wynagrodzenie roczne".

Przy kwocie 12 tys. zł brutto pojawia się komunikat: "W wyniku zmian podatkowych zyskasz 47,19 zł miesięcznie". Portal Money.pl tłumaczył przed kilkoma tygodniami, że wynika to z planowanego podniesienia progu podatkowego, bowiem osoby zarabiające ok. 12 tys. zł brutto będą płacić podatek według pierwszej stawki i ta korzyść "będzie większa niż koszt niemożności odliczenia od podatku składki zdrowotnej".

Przy wynagrodzeniu o 1 tys. zł większym pojawia się już informacja: "W wyniku zmian podatkowych strata wyniesie 14,25 zł miesięcznie", a przy 14 tys. zł brutto czytamy o miesięcznej stracie wynoszącej 87,66 zł.

Kalkulator ma również dodatkowe funkcje, uwzględniające program "Rodzina 500+" oraz planowany "Rodzinny kapitał opiekuńczy". "Będzie to świadczenie w wysokości 12 tys. zł na drugie, trzecie i każde kolejne dziecko, do wykorzystania pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia dziecka. Wypłata środków będzie następowała w formie ratalnej - po 1 tys. zł miesięcznie przez jeden rok lub po 500 zł miesięcznie przez dwa lata" - zapowiada KPRM.

Zobacz wideo Polska nie dołączyła do Prokuratury Europejskiej. Bodnar: Chodzi o to, żeby nie poddawać się zewnętrznej kontroli
Więcej o: