Zakaz handlu. Czy 6 czerwca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

Do końca roku zostały jeszcze cztery niedziele handlowe. Czy 6 czerwca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie w 2018 roku. Początkowo sklepy były zamknięte jedynie raz w miesiącu, jednak przepisy były stopniowo zaostrzane. Od 2020 roku, zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w pełnej formule. Na 2021 rok zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy są powiązane ze świętami kościelnymi bądź istotnymi wydarzeniami, jak rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

Orlen i Ruch ułatwią obchodzenie handlu w niedzielę. 'Solidarność' chce zmian w ustawie. 'Nie odpuścimy' (zdjęcie ilustracyjne)Orlen i Ruch ułatwią obchodzenie handlu w niedzielę. "S": Nie odpuścimy!

Zakaz handlu. Czy 6 czerwca to niedziela handlowa? Czy jutro sklepy będą otwarte?

6 czerwca to niedziela niehandlowa. To oznacza, że wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl czy Biedronka będą jutro nieczynne.

Warto jednak podkreślić, że zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje mniejszych sklepików osiedlowych, a także sieci działających na zasadzie franczyzy. Zatem gdzie 6 czerwca zrobimy zakupy? W niedzielę otwarte będą m.in. sklepy sieci Żabka. Warunek jest taki, że za ladą musi stać właściciel bądź osoba zatrudniona na umowę o dzieło lub zlecenie. Jednak sklepy w niedziele zazwyczaj są czynne krócej niż w dzień powszedni.

Zakupy w niedzielę zrobimy również w aptekach i na stacjach benzynowych. Warto przypomnieć, że w niedziele niehandlowe otwarte mogą być także sklepy ze statusem placówki pocztowej. Dotyczy to nie tylko niektórych Żabek, ale też sklepów sieci Polomarket, Kaufland, Intermarche i Lewiatan.

Zakupy w sklepie - zdjęcie ilustracyjne Zakaz handlu w niedziele fikcją. Poseł: Sklepy dopuszczają się oszustwa

Niedziele handlowe 2021 [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Na 2021 rok zaplanowano łącznie siedem niedziel handlowych, z których pozostały już tylko cztery. Daty nie zostały wybrane przypadkowo - nadchodząca niedziela handlowa ma związek z zakończeniem roku szkolnego. Kolejna dotyczy rozpoczęcia roku szkolnego, a dwie ostatnie - świąt Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku wygląda następująco: 

  • 27 czerwca;
  • 29 sierpnia;
  • 12 grudnia;
  • 19 grudnia.
Więcej o: