Zakaz handlu w niedziele staje się fikcją i drażni PiS. Śniadek: Sklepy dopuszczają się oszustwa

- Sklepy, które otwierają się na usługi pocztowe, dopuszczają się oszustwa - stwierdził poseł PiS Janusz Śniadek. Skomentował w ten sposób doniesienia o kolejnej sieci, która rozszerza swoją działalność o usługi pocztowe. Na doniesienia zareagował też kościelny hierarcha.

Sieci handlowe coraz częściej korzystają z przepisów, które pozwalają na legalne prowadzenie działalności w niedziele objęte zakazem handlu. Wszystko przez przepisy uchwalone przed trzema laty, które wyjęły spod zakazu placówki pocztowe. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Kaufland uruchamia usługi pocztowe w całej Polsce. Poseł PiS reaguje

Część sklepów twierdzi, że wystarczy umowa na świadczenie usług takich jak odbiór przesyłek, by przed zakazem uciec. Przed weekendem Kaufland, należący do tej samej sieci, co Lidl, zapowiedział, że usługi pocztowe będą dostępne we wszystkich jego placówkach. I chociaż nie ogłosił, że zamierza otworzyć sklepy w niedziele, to wywołał reakcję obozu rządzącego. 

- Sklepy, które decydują się na korzystanie z luki i otwierają się na usługi pocztowe, dopuszczają się oszustwa - stwierdził poseł PiS Janusz Śniadek w rozmowie z serwisem wiadomoscihandlowe.pl. Prowadzenie działalności w niedziele nazwał "powszechnym wyścigiem za zyskiem" oraz nieuczciwą konkurencją. 

Orlen i Ruch ułatwią obchodzenie handlu w niedzielę. 'Solidarność' chce zmian w ustawie. 'Nie odpuścimy' (zdjęcie ilustracyjne)Orlen i Ruch ułatwią obchodzenie handlu w niedzielę. "S": Nie odpuścimy!

Zakaz handlu w niedziele staje się fikcją. PiS może uszczelnić ustawę. Kościół krytykuje

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczył, że zakaz handlu w niedziele stanie się przedmiotem obrad Sejmu. - Niewykluczone, że jesienią pojawią się jakieś pomysły zmiany - stwierdził poseł PiS. 

Postawę sieci handlowych skomentował też metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. "Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 r., dążą nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych" - stwierdził przed niedzielną mszą wygłoszoną w Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. 

Hierarcha dodał, że "w tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie". "Niedziela jest Boża i nasza" - stwierdził.

Zakaz handlu w niedziele. Działać może nawet 10 tys. sklepów

W Polsce już kilka dużych sieci otwarcie zdecydowało o prowadzeniu handlu w niedziele, które są objęte zakazem. To m.in. sklepy Żabka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, ABC, Prim.

Do tego grona w ostatnich tygodniach dołączyła sieć POLOmarket, która uruchamia w części sklepów usługę "Paczka w Ruchu". O otwarciu sklepów tej sieci w niedziele niehandlowe poinformował na początku tygodnia portal wiadomościhandlowe.pl. Wprowadzenie usług pocztowych do wszystkich sklepów - bez zapowiedzi ich otwarcia w niedziele - zapowiedział też Kaufland. Możliwe, że zakupy w niedziele będą też możliwe w placówkach należących do sieci Orlen i Ruch - w połowie maja pojawiły się nieoficjalne doniesienia na ten temat. 

Daniel Obajtek prezentuje Orlen w RuchuNieoficjalnie: Orlen i Ruch umożliwią sklepom handel w niedziele. Są już chętni

Więcej o: