Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie w 2018 roku. Na początku sklepy były zamknięte tylko raz w miesiącu. Przepisy jednak sukcesywnie zaostrzano, a od 2020 roku obowiązują w pełnej formie. Na ten rok zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych. Ich terminy powiązane są z ważnymi wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak początek roku szkolnego, czy święta kościelne.
6 czerwca to niedziela niehandlowa. To oznacza, że galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe takie jak Lidl czy Biedronka są dzisiaj nieczynne.
Zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje jednak niewielkich sklepików osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Sklepy te muszą spełnić jednak jeden z następujących warunków - za ladą musi stać właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło lub zlecenie. Planując zakupy niedzielne w tego typu sklepach, warto pamiętać, że pracują one w innych godzinach niż w dni powszednie.
Zakupy w niedzielę zrobimy również w aptekach i na stacjach benzynowych. Warto przypomnieć, że w niedziele niehandlowe otwarte mogą być także sklepy ze statusem placówki pocztowej. Dotyczy to nie tylko niektórych Żabek, ale też sklepów sieci Polomarket, Kaufland, Intermarche i Lewiatan.
Na 2021 rok zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, z których pozostały już tylko cztery. Daty nie zostały wybrane przypadkowo - nadchodząca niedziela handlowa ma związek z zakończeniem roku szkolnego. Kolejna dotyczy rozpoczęcia roku szkolnego, a dwie ostatnie - świąt Bożego Narodzenia.
Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku wygląda następująco: