Zakaz handlu. Czy dziś jest niedziela handlowa? Czy 6 czerwca sklepy są otwarte?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w pełnej formie od początku 2020 roku. Do końca roku pozostały jeszcze cztery niedziele handlowe. Czy 6 czerwca to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?
Zobacz wideo Z czego bierze się boom na mieszkania w blokach z wielkiej płyty?

Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie w 2018 roku. Na początku sklepy były zamknięte tylko raz w miesiącu. Przepisy jednak sukcesywnie zaostrzano, a od 2020 roku obowiązują w pełnej formie. Na ten rok zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych. Ich terminy powiązane są z ważnymi wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak początek roku szkolnego, czy święta kościelne.

Orlen i Ruch ułatwią obchodzenie handlu w niedzielę. 'Solidarność' chce zmian w ustawie. 'Nie odpuścimy' (zdjęcie ilustracyjne)Orlen i Ruch ułatwią obchodzenie handlu w niedzielę. "S": Nie odpuścimy!

Zakaz handlu. Czy 6 czerwca to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

6 czerwca to niedziela niehandlowa. To oznacza, że galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe takie jak Lidl czy Biedronka są dzisiaj nieczynne.

Zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje jednak niewielkich sklepików osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Sklepy te muszą spełnić jednak jeden z następujących warunków - za ladą musi stać właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło lub zlecenie. Planując zakupy niedzielne w tego typu sklepach, warto pamiętać, że pracują one w innych godzinach niż w dni powszednie.

Zakupy w niedzielę zrobimy również w aptekach i na stacjach benzynowych. Warto przypomnieć, że w niedziele niehandlowe otwarte mogą być także sklepy ze statusem placówki pocztowej. Dotyczy to nie tylko niektórych Żabek, ale też sklepów sieci Polomarket, Kaufland, Intermarche i Lewiatan.

Primark w galerii PosnaniaPrimark otworzył drugi salon w Polsce. Sklep w galerii Posnania już działa

Niedziele handlowe 2021 [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Na 2021 rok zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, z których pozostały już tylko cztery. Daty nie zostały wybrane przypadkowo - nadchodząca niedziela handlowa ma związek z zakończeniem roku szkolnego. Kolejna dotyczy rozpoczęcia roku szkolnego, a dwie ostatnie - świąt Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku wygląda następująco: 

  • 27 czerwca;
  • 29 sierpnia;
  • 12 grudnia;
  • 19 grudnia.
Więcej o: