PKO Bank Polski ma nowego prezesa. To dotychczasowy wiceszef banku, znajomy premiera Morawieckiego

Jan Emeryk Rościszewski został powołany na prezesa zarządu PKO Banku Polskiego. Wcześniej, po dwunastu latach pracy, fotel prezesa banku opuścił Zbigniew Jagiełło. O powołaniu Rościszewskiego spekulowano po tym, jak nt. wyboru nowego prezesa wypowiedział się Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo Bielan o Gowinie: Nie możemy być więźniami czyjegoś ego

Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego powołała Jana Emeryka Rościszewskiego na prezesa zarządu banku - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie. By formalnie objął funkcję konieczne jest jeszcze  uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego.  

Wcześniej dotychczasowy szef banku Zbigniew Jagiełło po dwunastu latach opuścił fotel prezesa PKO BP. Żegnały go gromkie brawa tłumu pracowników instytucji. Swoją rezygnację Jagiełło ogłosił już 11 maja. Nie wyjaśnił przyczyn rezygnacji. Odchodzi właściwie w środku kadencji - został ponownie powołany na prezesa banku w maju 2020 r., miał przed sobą jeszcze dwa lata kadencji. Nieoficjalnie mówi się jednak o tym, że jego decyzja została wymuszona wskutek rozgrywek w obozie władzy - pisał Mikołaj Fidziński w next.gazeta.pl.

Jan Emeryk Rościszewski od 2016 r. związany jest z PKO Bankiem Polskim, gdzie dotychczas kierował Obszarem Rynku Detalicznego i nadzorował spółki grupy kapitałowej - informuje bank. Rada Nadzorcza powołała także Marcina Eckerta na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jeszcze przed jego powołaniem spekulowano, że to właśnie on obejmie stanowisko po odejściu Jagiełły. W maju prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie z portalem interia.pl - choć nie podał nazwiska - to stwierdził, że następcą Jagiełły "zostanie człowiek, który jest w zarządzie, fachowiec, który nie jest związany z partią". Był członkiem Porozumienie Centrum, partii, na bazie której powstało Prawo i Sprawiedliwość. To również znajomy premiera Morawieckiego

Więcej o: