Zbigniew Jagiełło niedługo był bezrobotny. Były prezes PKO BP ma już nową pracę

W poniedziałek odszedł ze stanowiska prezesa banku PKO BP, w środę ma już nową pracę. Zbigniew Jagiełło został powołany do rady nadzorczej Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA, czyli systemu płatności, którego jest pomysłodawcą.

Jak informowaliśmy w Next.gazeta.pl, w poniedziałek 7 czerwca Zbigniew Jagiełło odszedł ze stanowiska prezesa banku PKO BP. Decyzję ogłosił już 11 maja, ale formalnie weszła w życie po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy banku, zwołanym właśnie na 7 czerwca. Pożegnanie Jagiełły z bankiem jest definitywne, nie będzie pełnić żadnych funkcji we władzach instytucji. 

Nowym prezesem PKO Banku Polskiego został Jan Emeryk Rościszewski, poprzednio wiceprezes  odpowiedzialny za obszar rynku detalicznego. Uznawany jest za znajomego premiera Mateusza Morawieckiego, któremu przychylny ma być również prezes Jarosław Kaczyński.

Zbigniew Jagiełło ma już nową pracę

Jak poinformowano w komunikacie, Zbigniew Jagiełło został powołany do rady nadzorczej Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK. Były prezes PKO to pomysłodawca oraz jeden z współtwórców mobilnego systemu płatności. Rada PSP składa się obecnie z ośmiu osób.

Zobacz wideo Dlaczego kurs złotego jest rekordowo słaby?

- Rada nadzorcza aktywnie uczestniczy w pracach nad rozwojem BLIKA - systemu płatności mobilnych unikalnego na skalę świata. Dołączenie do składu rady Zbigniewa Jagiełły to poważne wsparcie. Jesteśmy przekonani, że jego praktyczne doświadczenie, wiedza oraz inicjatywa pomogą nam w dalszym rozwoju systemu oraz jego ekspansji zagranicznej - podsumował Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

Jagiełło z bankowością i finansami związany od ponad dwudziestu pięciu lat. Przez blisko dziewięć lat pełnił funkcję prezesa Zarządu Pioneer Pekao TFI S.A. W globalnej strukturze Pioneer Investments nadzorował dystrybucję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W drugiej połowie lat 90. m.in. jako wiceprezes zarządu współtworzył PKO/Credit Suisse TFI S.A. Przez 12 lat był szefem PKO Banku Polskiego. 

Jest pomysłodawcą i współtwórcą systemu płatności mobilnych BLIK. System powstał na bazie rozwiązania IKO stworzonego przez PKO Bank Polski w ramach współpracy największych banków, które zdecydowały się na budowę wspólnego, jednolitego rozwiązania dla klientów bankowości mobilnej. 

Więcej o: