TVP ukarana przez KRRiT. Chodzi o "ukryte przekazy handlowe" w "Wiadomościach"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała Telewizję Polską za emisję "ukrytych przekazów handlowych" w serwisie informacyjnym "Wiadomości". Grzywna wynosi 30 tys. zł. Okazuje się także, że w 2020 r. KRRiT nałożyła na TVP więcej kar.
Zobacz wideo Politycy Porozumienia odcięci od TVP. „To zupełnie kuriozalna sytuacja"

Materiał "Wiadomości" TVP, który został wyemitowany 4 maja 2020 r., informował o emisji m.in. serialu "Włoska rodzina". Telewizja Polska promowała w nim także swoje własne produkcje, w tym serial "Leśniczówka" i teleturniej "Jaka to melodia?", a także podała godziny emisji.

Abonament RTV, zdjęcie ilustracyjne111 tys. osób zrezygnowało z płacenia abonamentu RTV. KRRiT publikuje raport

Telewizja Polska ukarana za autopromocję

TVP naruszyła przepisy ustawy o radiofonii i telewizji, poprzez zamieszczenie treści autopromocyjnych w trakcie trwania serwisu informacyjnego - poinformowała w rozmowie z Press.pl rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska. Dodała, że na spółkę została nałożona kara w wysokości 30 tys. zł.

Biuro prasowe TVP w oświadczeniu przesłanym do Press.pl, nawiązując do informacji o nałożonej karze, odpowiedziało, że "Telewizja Polska, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, w różnych formach informuje o ważnych wydarzeniach antenowych. Taka też była intencja stacji". Dodano, że "interpretacja stosownych przepisów pozostawia wątpliwości, niemniej TVP przyjmuje do stosowania stanowisko wyrażone w ww. decyzji KRRiT".

TVP opublikowała wykres opisujący wydatki na ochronę zdrowiaZnikające lata, przesunięta skala i obietnice. Wydatki na ochronę zdrowia wg TVP

KRRiT nałożyła na TVP więcej kar

Rzeczniczka KRRiT wyjaśniła w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że Telewizja Polska naruszyła art. 16c pkt 1 oraz art.16a ust. 6 pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji. TVP naruszyła przepisy "poprzez emisję w serwisie informacyjnym ukrytych przekazów handlowych dotyczących innych, emitowanych przez nadawcę, audycji, a także przerywania - w celu nadania tych przekazów - serwisu informacyjnego".

Co więcej, decyzja o karze dla TVP zapadła podczas posiedzenia KRRiT we wrześniu 2020 r. Informacja w tej sprawie pojawiła się w sprawozdaniu KRRiT za ubiegły rok - informują Wirtualnemedia.pl. Serwis dodaje, że Telewizja Polska otrzymała w październiku 2020 r. dwie kary - jedną w wysokości 10 tys. zł za przerwanie audycji reklamą oraz drugą w wysokości 5 tys. zł za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Z kolei w grudniu KRRiT ukarała TVP grzywną w wysokości 10 tys. zł za nieprzestrzeganie udziału co najmniej 50 proc. audycji europejskich wytworzonych przez producentów niezależnych na antenach TVP Seriale i TVP Historia.

Więcej o: