Rewolucja PiS jeszcze przed wakacjami. Terlecki: Pierwszą ustawą z Polskiego Ładu ustawa podatkowa

Ryszard Terlecki stwierdził, że pierwszą ustawą z Polskiego Ładu, jakiej spodziewa się w Sejmie, może być ustawa podatkowa. Dodał, że z pewnością będzie rozpatrywana jeszcze przed sejmowymi wakacjami. W jej wyniku kwota wolna od podatku ma wzrosnąć.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie powiedział, że trwają intensywne prace nad projektami ustaw w ramach Polskiego Ładu. Nowy program społeczno-gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości przewiduje wprowadzenie prawdziwej rewolucji podatkowej. Kwota wolna ma bowiem wzrosnąć z obecnych 8 do 30 tys. zł. I chociaż jednocześnie rząd znacząco podniesie składkę zdrowotną - z 1,25 do 9 proc. - to część podatników zyska. W szczególności ci uzyskujący niskie przychody - małe emerytury, renty czy wynagrodzenie minimalne. 

Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej

PiS: Bardzo zależy nam, by promować Polski Ład

Dodał, że pytanie dotyczy tego, czy zmieści się to w ustalonym harmonogramie posiedzeń, czy będą potrzebne kolejne. Ryszard Terlecki przypomniał, że ostatnie posiedzenie jest zaplanowane na pierwszą połowę sierpnia.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska dodaje, że PiS bardzo zależy na promowaniu Polskiego Ładu. Stwierdza, że mocno zaangażowane są w to lokalne struktury partii. Dodała, że w ostatni weekend lokalni działacze przeprowadzili akcję informowania Polaków o założeniach programu Polski Ład. Kolejna tego typu akcja odbędzie się w najbliższy weekend.

Polski Ład to niższe podatki dla najmniej zarabiających

Polski Ład składa się z dziesięciu obszarów. Są to: plan na zdrowie, uczciwa praca-godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia.

Zmiany w podatkach, jakie niesie, dotyczą nie tylko zwiększenia kwoty wolnej od podatku, ale też podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. złotych. Podniesienie kwoty wolnej w praktyce oznaczać będzie zmniejszenie podatków dla osób zarabiających do 2500 zł brutto miesięcznie. 

***

Emerytury - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach w związku z Polskim Ładem, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.

Więcej o: