Rewolucja PiS jeszcze przed wakacjami. Terlecki: Pierwszą ustawą z Polskiego Ładu ustawa podatkowa

Ryszard Terlecki stwierdził, że pierwszą ustawą z Polskiego Ładu, jakiej spodziewa się w Sejmie, może być ustawa podatkowa. Dodał, że z pewnością będzie rozpatrywana jeszcze przed sejmowymi wakacjami. W jej wyniku kwota wolna od podatku ma wzrosnąć.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie powiedział, że trwają intensywne prace nad projektami ustaw w ramach Polskiego Ładu. Nowy program społeczno-gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości przewiduje wprowadzenie prawdziwej rewolucji podatkowej. Kwota wolna ma bowiem wzrosnąć z obecnych 8 do 30 tys. zł. I chociaż jednocześnie rząd znacząco podniesie składkę zdrowotną - z 1,25 do 9 proc. - to część podatników zyska. W szczególności ci uzyskujący niskie przychody - małe emerytury, renty czy wynagrodzenie minimalne. 

Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej

PiS: Bardzo zależy nam, by promować Polski Ład

Dodał, że pytanie dotyczy tego, czy zmieści się to w ustalonym harmonogramie posiedzeń, czy będą potrzebne kolejne. Ryszard Terlecki przypomniał, że ostatnie posiedzenie jest zaplanowane na pierwszą połowę sierpnia.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska dodaje, że PiS bardzo zależy na promowaniu Polskiego Ładu. Stwierdza, że mocno zaangażowane są w to lokalne struktury partii. Dodała, że w ostatni weekend lokalni działacze przeprowadzili akcję informowania Polaków o założeniach programu Polski Ład. Kolejna tego typu akcja odbędzie się w najbliższy weekend.

'Klasa średnia nie straci na zmianach podatkowych'. Sarnowski o Nowym Ładzie. Na zdjęciu Jarosław KaczyńskiAtomowy sposób na podatek. 700 tys. firm zapłaci więcej. Bo Polski Ład

Polski Ład to niższe podatki dla najmniej zarabiających

Polski Ład składa się z dziesięciu obszarów. Są to: plan na zdrowie, uczciwa praca-godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia.

Zmiany w podatkach, jakie niesie, dotyczą nie tylko zwiększenia kwoty wolnej od podatku, ale też podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. złotych. Podniesienie kwoty wolnej w praktyce oznaczać będzie zmniejszenie podatków dla osób zarabiających do 2500 zł brutto miesięcznie. 

Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji programu Polski Ład zapowiedział budowę domów bez zezwoleń. Na terenach, na których nie ma planu zagospodarowania, trzeba będzie jednak wystąpić o warunki zabudowyMorawiecki przyznaje, kto straci na Polskim Ładzie. Podsuwa rozwiązanie

***

Emerytury - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach w związku z Polskim Ładem, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.

Więcej o: