Fundusz Kościelny z rekordowym wzrostem - w 2020 r. pochłonął 181,8 mln zł. To najwięcej w historii

Fundusz Kościelny wzrósł w 2020 r. do poziomu 181,8 mln zł - ustaliła "Rzeczpospolita". To najwyższy poziom wydatków na związki wyznaniowe w historii III RP. W 2019 roku wydatki z Funduszu Kościelnego wyniosły 170,7 mln, czyli o ponad 11 mln zł mniej niż w ubiegłym roku.

"Rzeczpospolita" dotarła do raportu Najwyższej Izby Kontroli z wykonania budżetu państwa w części "wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne". Raport wskazuje, że suma wydatków z Funduszu Kościelnego w 2020 r. wyniosła aż 181,8 mln zł.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Rekordowo wysoki Fundusz Kościelny. Ponad 180 mln zamiast planowanych 140 mln

Pieniądze z Funduszu Kościelnego trafiają do wszystkich związków wyznaniowych w Polsce. Większość środków trafia jednak do Kościoła katolickiego. Fundusz finansuje przede wszystkim składki emerytalne oraz zdrowotne duchownych, ale również remonty kościołów oraz prowadzenie działalności charytatywnej.

Na początku lat 90-tych fundusz pochłaniał mniej niż 10 mln zł rocznie (uwzględniając denominację). Z biegiem lat liczba środków dostępnych dla związków wyznaniowych stale rosła. W 2017 r. fundusz wzrósł do 158,5 mln, a w 2018 do 176,3 mln. Z kolei w 2019 r. wysokości funduszu nieznacznie zmalała do poziomu 170,7 mln zł.

W 2020 r. wydatki z Funduszu Kościelnego osiągnęły rekordowy poziom 181,8 mln, chociaż pierwotnie planowano je na poziomie 140,8 mln zł. "Rzeczpospolita", powołując się na wyjaśnienia MSWiA, wskazuje, że wysokość Funduszu Kościelnego po części wzrosła do najwyższego w historii poziomu ze względu na wzrost minimalnego wynagrodzenia. Wzrost najniższej krajowej spowodował, że składki ubezpieczeniowe duchownych również rosną.

Podwójna waloryzacja emerytur dla niektórych duchownych

W listopadzie ub.r. informowaliśmy, że część duchownych otrzymała w 2019 r. podwójną waloryzację emerytur. Z dokumentów MSWiA wynikało, że emerytowani księżą na początku otrzymali waloryzację z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 2,86 proc., a następnie z Funduszu Kościelnego. Waloryzacja dotyczyła wyłącznie księży powyżej 75. roku życia i wyniosła dodatkowe 4,08 proc. Szczegółowe informacje o emeryturach duchownych nie są jawne, dlatego nie wiadomo, jak podwójna waloryzacja przełożyła się na konkretne kwoty.

Emerytury i Polski Ład - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.

Więcej o: