Ekspert o wariancie Delta: Żeby doszło do zakażenia, wystarczy kilkanaście sekund. Dane są zatrważające

Dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 dają 92-96 proc. ochrony przed ciężkim przebiegiem infekcji koronawirusa w wersji Delta - twierdzi ekspert Grzegorz Cessak. - Pełną skuteczność osiągamy po dwóch dawkach szczepionki - podkreślił. Dodał również, że wariant Delta jest wysoko zakaźny.

Szczepionki przeciw COVID-19 chronią przed ciężkim przebiegiem zakażenia wariantem Delta koronawirusa i hospitalizacją - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak. Dodał, że z przeprowadzonych badań wynika, że szczepionka Pfizer w 96 procentach zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta, a Astra Zeneca w 92 procentach.

Zobacz wideo Joanna Racewicz zaszczepiła 13-letniego syna przeciwko COVID-19

"Cieszymy się, że zarówno szczepionki mRNA, jak i wektorowe są wysoko skuteczne, wobec tego wariantu. Chronią nas przed ciężkim zachorowaniem, hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19 spowodowanym mutacją Delta" - powiedział szef URPL.

Ekspert o wariancie Delta: Wystarczy kilkanaście sekund

Prezes Cessak dodał, że wariant Delta jest wysoko zakaźny. "W przypadku pierwotnej wersji kronawirusa potrzeba kilkanaście minut, żeby doszło do zakażenia, w wersji Delta wystarczy kilkanaście sekund. Dane są zatrważające" - zaznaczył. Prezes dodał, że pełną skuteczność osiągamy po dwóch dawkach szczepionki. Badania wskazują, że jedno szczepienie wobec wariantu Delta nie chroni nas przed zachorowaniem, konieczna jest druga dawka, aby uniknąć hospitalizacji i ciężkiego przebiegu koronawirusa".

Do tej pory w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażeń wariantem Delta. Dla porównania Ministerstwo Zdrowia przekazało w środę, że w ciągu ostatniej doby wykryto 165 zakażeń koronawirusem. W porównaniu do danych z poprzedniej środy liczba zachorowań zmniejszyła się o 76. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie mazowieckim.

Więcej o: