Johnson & Johnson. Producent szczepionki na COVID-19 zapłaci 263 mln dolarów i uniknie procesu

Firma Johnson & Johnson zawarła ugodę ze stanem Nowy Jork na kwotę 263 mln dolarów. Ugoda oddala skargę stanowego prokuratora generalnego dotyczącą roli firmy farmaceutycznej w kryzysie opioidowym.

Johnson & Johnson i jej amerykańskie firmy Janssen Pharmaceutical Companies zawarły w sobotę ugodę ze stanem Nowy Jork, w tym hrabstwami Nassau i Suffolk, która rozwiązuje roszczenia związane z kryzysem opioidowym. Na mocy ugody firma J&J zostaje wyłączona z procesu, który ma rozpocząć się w hrabstwie Suffolk 28 czerwca 2021 r.

Producent szczepionki na COVID-19 musi zapłacić 263 mln dolarów 

Jak czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez J&J, ugoda zapewni stanowi Nowy Jork i uczestniczącym w postępowaniu hrabstwom pododdziałom do 263 milionów dolarów na rozwiązanie problemów związanych z opioidami, a także zwrot kosztów i honorariów adwokackich. W oświadczeniu Johnson & Johnson napisał, że "ugoda nie jest przyznaniem się do odpowiedzialności lub wykroczenia". 

Zobacz wideo Kiedy będą dostępne szczepienia w aptekach, galeriach handlowych? Czym będzie można się tam zaszczepić?

Ugoda uniemożliwia również koncernowi produkcję lub sprzedaż leków zawierających opioidy w stanie, lub promowanie opioidów, lub produktów je zawierających. Firma podjęła już decyzję o zaprzestaniu produkcji i sprzedaży leków przeciwbólowych w całych Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku. Chodzi m.in. o preparaty Duragesic (zawierający fentanyl) i Nucynta (zawierający tapentadol).

J&J przyznał, że rozliczenia były zgodne z wcześniejszą ugodą na kwotę pięciu miliardów dolarów na uregulowanie roszczeń dotyczących opioidów przez stany, miasta, powiaty i rady plemienne w całym kraju.

amerykańskich sądach złożono w sumie ponad 3 tys. pozwów związanych z kryzysem opioidowym. Jak podaje Reuters, w 2019 r. sędzia z Oklahomy nakazał J & J zapłacić 465 mln dol. grzywny za bagatelizowanie ryzyka związanego z opioidami. W Kalifornii koncerny farmaceutyczne J & J, Teva, Endo i Allergan zostały oskarżone o bagatelizowanie zagrożeń związanych z długotrwałym stosowaniem opioidowych leków przeciwbólowych. W skardze zażądano ponad 50 mld dol. odszkodowania, argumentując, że koncerny przedłożyły chęć zysku nad bezpieczeństwo pacjentów.

Więcej o: