"Mój elektryk". Dopłaty do leasingu, lepsze warunki dla rodzin. Łącznie 500 mln zł dofinansowania

Niedługo rusza program "Mój elektryk". W puli dofinansowania zakupu samochodów elektrycznych znalazło się 500 mln złotych.

Próżno szukać informacji na temat programu "Mój elektryk" na stronach rządowych. Szczegóły podaje jednak dziennik.pl, który na ten temat rozmawiał z Agnieszką Szmit, kierowniczką wydziału promocji i komunikacji społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z wiceministrem klimatu, Ireneuszem Zyską. 

Zobacz wideo Do 2024 roku każdy model Opla w wersji zelektryfikowanej. Jak prezentuje się Grandland X Hybrid?

"Mój elektryk" to 500 mln zł na dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego

Tegoroczna edycja dofinansowania kupna auta elektrycznego to znacznie większa pula niż w zeszłym roku, gdy na ten cel przeznaczono 150 mln złotych. "Mój elektryk" ma zostać ogłoszony latem, a na dopłaty ma zostać przeznaczone aż 500 mln złotych. Co najmniej 50 proc. tej kwoty ma być przekazana w ramach udostępnienia środków do banku. Program czeka na akceptację ze strony Komisji Europejskiej. Jego realizacja ma się odbywać w latach 2021-2026. 

Dla kogo "Mój Elektryk"?

Dla:

  • osób fizycznych,
  • jednostek sektora finansów publicznych,
  • instytutów badawczych,
  • przedsiębiorców,
  • stowarzyszeń,
  • fundacji,
  • spółdzielni,
  • rolników indywidualnych,
  • kościołów i innych związków wyznaniowych oraz ich osób prawnych;

Dopłaty będą przyznawane na nowe pojazdy zeroemisyjne (samochody oraz motorowery i motocykle; kategorii M1, M2, M3, N1, L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e) wykorzystujące do napędu wyłącznie energię elektryczną z akumulatora lub prąd wytworzony z wodoru przez ogniwa paliwowe.

Dopłaty do leasingu, lepsze warunki z Kartą Dużej Rodziny

Ireneusz Zyska zapewniał, że rząd nauczony doświadczeniem pilotażowych programów, przedstawi zasady dofinansowania, które będą bardziej atrakcyjne niż te z poprzednich lat. Tym samym dopłaty mają obowiązywać również na samochody elektryczne w leasingu.  

Dla osób fizycznych zniesione zostały limity kilometrów. W przypadku pozostałych beneficjentów deklaracja przejechania określonej w programie liczby kilometrów spowoduje przyznanie wyższej kwoty dofinansowania. Wyższe dofinansowanie przewidziane jest również dla osób fizycznych będących posiadaczami Karty Dużej Rodziny

- ujawnił Zyska.

Więcej o: