Przyszły emeryt kupuje jacht za pół miliarda dolarów. Nazywa się Jeff Bezos

Jeff Bezos jeszcze w tym roku przestanie pełnić funkcję dyrektora generalnego Amazona. Do "emerytury" przygotowuje się z pompą. Najbogatszy człowiek świata zamówił bowiem jacht za 500 mln dolarów.

Majątek Jeffa Bezos pod koniec kwietnia po raz drugi przebił barierę 200 mld dolarów, dzięki wzrostowi ceny akcji spółki Amazon na giełdzie. Łaska inwestorów na pstrym koniu jednak jeździ i tydzień później, wycena spadła poniżej tej granicy, do poziomu około 191,5 mld dolarów. Jednak wg rankingu "Forbesa" to wciąż daje mu pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi świata

Jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, Bezos przejdzie na emeryturę z tym właśnie tytułem. Choć emerytura to zdecydowanie zbyt mocne słowo, szef Amazona zrezygnuje bowiem tylko ze stanowiska dyrektora generalnego firmy (CEO) i zostanie przewodniczącym rady nadzorczej. Na tym stanowisku będzie skupiał się na nowych produktach i inicjatywach, zapowiedział w lutym.

Jeff Bezos kupuje jacht za pół miliarda dolarów

Tymczasem do sieci trafiły niedawno fragmenty książki pt. "Amazon Unbound", której autorem jest Brad Stones. Jak informuje "Bloomberg", wynika z nich, że właśnie trwa budowa 127-metrowego jachtu dla miliardera. Wartość projektu to 500 mln dolarów, a odpowiada za niego firma Oceanco. Ma być to trzymasztowy szkuner - "jeden z najpiękniejszych na świecie". O projekcie nie wiadomo nic więcej, bo jest trzymany w ścisłej tajemnicy. 

To pierwszy tak potężny jacht Jeffa Bezosa. Jakiś czas temu pojawiły się plotki, że jest właścicielem wartego 400 mln dolarów statku Flying Fox. Amazon jednak szybko temu zaprzeczył. 

AmazonAmazonie, nie jesteś taki fajny, jak ci się wydaje. Pora wziąć się do roboty

Amazon nie zapłacił podatku CIT w Europie

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że spółka "zapłaciła" w Europie zerowy podatek, mimo że osiągnęła najwyższy przychód ze sprzedaży w historii. Jego wartość to 44 mld euro, czyli 37 proc. więcej niż w 2019 roku. Amazon mimo takich zysków, wykazał 1,2 mld euro straty. Firma nie tylko nie zapłaciła podatku, ale też uzyskała 56 mln euro ulgi podatkowej. 

Centrum Logistyczne firmy AmazonAmazon czy Allegro - gdzie jest taniej? Analiza 1000 produktów daje odpowiedź

- Amazon stosuje strategię, która polega na rejestrowaniu przychodów ze sprzedaży w spółce zarejestrowanej w Luksemburgu, przynoszącej znaczne straty - powiedział w rozmowie z "The Guardian" Paul Monaghan, dyrektor generalny Fair Tax Foundation.

Firma z kolei tłumaczyła, że podatek CIT opiera się na zyskach, a te są niskie, ze względu na niskie marże i liczne duże inwestycje. Rzecznik prasowy podkreślił również, że Amazon zainwestował miliardy w Europie, pomagając tworzyć miejsca pracy i udzielając wsparcia małym europejskim firmom.

Więcej o: