Kiedy jechać na wakacje last minute? Lepiej wybrać morze czy góry? Odpowiadamy

Wraz z początkiem wakacji popyt na noclegi wcale nie spadł. Portal Nocowanie.pl notuje kolejne rekordy pod względem wysyłanej liczby zapytań o noclegi, a o wolne miejsca jest już naprawdę trudno. Gdzie jechać na wakacje last minute?

W tej chwili na portalu Nocowanie.pl największe zainteresowanie budzą miejscowości położone nad morzem. "W topowej dziesiątce mamy Władysławowo, Łebę, Krynicę Morską, Mielno, Kołobrzeg, Sarbinowo, Pobierowo, Ustkę oraz Jastarnię. Ze schematu wyłamuje się jedynie Zakopane, które zajmuje trzecie miejsce na tej liście" - czytamy. 

Wakacje 2021. Polacy chcą urlopować nad Bałtykiem

- W ostatnich dniach turyści wysyłają rekordowe liczby zapytań dotyczące wolnych noclegów. Trafiają one głównie nad morze, czemu trudno się dziwić. Panujące upały sprawiają, że każdy z przyjemnością myśli o ochłodzie w Bałtyku - zauważa Kamila Miciuła-Szlachta, PR manager portalu Nocowanie.pl, cytowana w komunikacie.

Kiedy jechać na wakacje last minute?Kiedy jechać na wakacje last minute? Fot. Materiały prasowe

Turyści, którzy zabrali się za planowanie wakacji nad morzem jeszcze wczesną wiosną, mieli większą swobodę w wyborze daty pobytu. Wtedy najszybciej rozchodziły się terminy na przełomie lipca i sierpnia. Kiedy pula się wyczerpała, Polacy zwrócili większą uwagę na początek lata, czyli koniec czerwca i pierwsze dwa tygodnie lipca.

Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

Chcąc w tej chwili zarezerwować jakiś nocleg nad morzem na najbliższe tygodnie, trzeba wykazać się dużą determinacją i cierpliwością. Eksperci z Nocowanie.pl podkreślają, że jeżeli to możliwe, najlepiej przełożyć wyjazd na schyłek sezonu, a więc ostatni tydzień sierpnia i początek września. 

Wakacje last minute. Wypoczynek na ostatnią chwilę tylko w górach 

Jeśli zmiana terminu nie wchodzi w grę, warto pomyśleć o innym miejscu docelowym. Skoro nad morzem brak miejsc, można zwrócić baczniejszą uwagę na południe kraju.

Sporo wolnych miejsc jest jeszcze w obiektach w województwach małopolskim, dolnośląskim i podkarpackim. Znajdują się tam najbardziej znane pasma górskie, niezwykle lubiane przez turystów - Tatry, Karkonosze czy Bieszczady.

- Z ogółu wszystkich zapytań o noclegi w pierwszej połowie lipca, wysłanych w czerwcu przez turystów, 10 proc. trafiło do obiektów w małopolskim, 6 proc. do obiektów w dolnośląskim, a 5 proc. do podkarpackiego. Dla porównania w województwach zachodniopomorskim i pomorskim odsetek ten jest znacznie wyższy i wynosi po ok. 30 proc. - mówi Kamila Miciuła-Szlachta.

Szukając noclegu na ostatnią chwilę, niestety lepiej zapomnieć o najpopularniejszych lokalizacjach. W polskich górach są to oczywiście Zakopane, ale sporym zainteresowaniem cieszą się także Karpacz i Szklarska Poręba w Karkonoszach, a także Szczawnica oraz Krościenko nad Dunajcem w Pieninach. Wczasowicze jadący w Bieszczady najchętniej rezerwują noclegi przy Jeziorze Solińskim, głównie w Solinie i Polańczyku. 

Ile kosztują wakacje last minute w Polsce?

Ile może kosztować pobyt nad morzem w szczycie sezonu? Wszystko zależy od wybranej miejscowości, lokalizacji obiektu noclegowego czy preferowanych udogodnień. Decydując się na wynajęcie dwuosobowego pokoju gościnnego, w oddaleniu od plaży, można zapłacić około 120 zł za dobę. Ceny noclegów w domkach letniskowych zależą zarówno od lokalizacji, jak też wielkości, ale przede wszystkim sezonu. W jego szczycie ceny za dobę zaczynają się od około 300 zł.

Najliczniej reprezentowaną kategorią obiektów noclegowych w górach są kwatery i pokoje. Tam koszt wynajęcia dwuosobowego pokoju w miejscowości położonej niedaleko Zakopanego jest porównywalny do ceny kwatery nad morzem. Kwoty zaczynają się w granicach 120 zł za dobę.

Więcej o: