G20 chce opodatkować wielkie koncerny. Najpotężniejsze kraje świata ustaliły stawkę. "Świat jest gotów"

"90 proc. gospodarek świata popiera ten pomysł". Tak o wprowadzeniu globalnego podatku od międzynarodowych korporacji napisała amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen. Podczas obrad G20 ustalono wysokość daniny i termin jej wprowadzenia.

W Wenecji, na spotkaniu ministrów finansów grupy G20 najpotężniejszych ekonomicznie krajów świata osiągnięto porozumienie w sprawie opodatkowania międzynarodowych koncernów. W obradach udział wzięli również prezesi banków centralnych i delegacje z kilkudziesięciu innych krajów.

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Na podstawie porozumienia, międzynarodowe koncerny, których obroty przekraczają 20 miliardów dolarów, a stopa zysku 10 procent, będą płacić 15 procent podatku w krajach, w których działają. Taką propozycję wysunął amerykański prezydent Joe Biden.

"Świat jest gotów, by osiągnąć konsensus w sprawie minimalnego podatku w wysokości 15 proc. 131 narodów - 90 proc. gospodarek świata - popiera ten pomysł. Świat powinien teraz działać szybko, aby sfinalizować te ustalenia" - napisała w swoim oświadczeniu amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen.

Sprawa TVN wzbudza zainteresowanie zachodnich mediówSprawa koncesji dla TVN. "FAZ": Rząd PiS wchodzi w konflikt z USA

Będzie podatek od korporacji? Historyczna wartość podjętej decyzji

Spory w tej sprawie toczyły się od 10 lat. Regulacje mają obowiązywać od 2023 roku. Państwa, które doszły do porozumienia, wytwarzają 95 procent globalnego produktu krajowego. Uczestnicy spotkania, w tym amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen, podkreślają historyczną wartość podjętej decyzji.

Podczas szczytu doszło do gwałtownych protestów antyglobalistów i anarchistów. W niedzielę tematem obrad będą: ekologia i zmiany klimatyczne.

G7 też za podatkiem

Na początku czerwca grupa siedmiu najbogatszych państw świata - grupa G7 - również podjęła decyzję w kwestii podatków od korporacji. "Zobowiązała się do wprowadzenia globalnego minimalnego podatku w wysokości co najmniej 15 proc. w zależności od kraju". 

Globalna minimalna stawka CIT. Sekretarz skarbu USA liczy na porozumienie z innymi krajamiGlobalna minimalna stawka CIT. Sekretarz skarbu USA liczy na porozumienie z innymi krajami

Więcej o: