Kosmiczny lot Bransona. Ekspert: Gdyby się udało wykorzystać rejsowe samoloty, to byłaby rewelacja

Wykorzystanie przerobionych samolotów rejsowych może okazać się rewolucyjne - powiedział Sebastian Soberski z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, odnosząc się do nadchodzącego lotu kosmicznego Richarda Bransona. Samoloty te mogłyby zastąpić drogie rakiety nośne.
Zobacz wideo Pierwszy załogowy lot Virgin Galactic na krawędź kosmosu

Około godziny 16:30 naszego czasu z lotniska w amerykańskim stanie Nowy Meksyk wystartuje pojazd orbitalny VSS Unity. Na jego pokładzie znajdzie się kosmiczny turysta, miliarder i założyciel firmy organizującej lot, Richard Branson. Transmisję lotu w kosmos Richarda Bransona będzie można również znaleźć w serwisie Gazeta.pl. Pierwsze artykuły na ten temat można już przeczytać na Gazeta.pl.

Loty w kosmos będą drogie, ale chętnych na takie emocje ma być wieluNa razie ceny z kosmosu, ale kosmiczna turystyka startuje

Samoloty rejsowe mogłyby wynosić pojazdy w kosmos

Sebastian Soberski z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w przypadku lotu VSS Unity rewolucyjne może okazać się wyniesienie pojazdu w górne warstwy atmosfery przez specjalny samolot. - Gdyby się udało wykorzystać zwykłe rejsowe samoloty przerobione trochę w taki sposób, aby mogły wynosić te człony suborbitalne, to byłaby rewelacja. W tym momencie nie musielibyśmy budować dedykowanych rakiet nośnych, które są bardzo drogie i czasami mogą mieć problem z powrotem - wyjaśniał Sebastian Soberski.

Podkreślał jednocześnie, że kosmiczni turyści doświadczą podobnych wrażeń jak astronauci na stacji kosmicznej. Na kilka minut znajdą się w stanie nieważkości, będą mogli podziwiać krzywiznę Ziemi oraz czerń kosmosu. - Będą również narażeni na te wszystkie negatywne efekty specjalne w stanie nieważkości - dodał Sebastian Soberski.

Richard BransonRichard Branson poleci dziś w kosmos. O której i gdzie oglądać lot?

Richard Branson poleci w kosmos przed Jeffem Bezosem

W podróż kosmiczną Richard Branson uda się z pięcioosobową załogą - dwiema kobietami i trzema mężczyznami. Ich pojazd zostanie wyniesiony na wysokość 15 tysięcy metrów przez dwukadłubowy samolot Eve, nazwany tak na cześć matki Bransona.

Wówczas VSS Unity oderwie się od odrzutowca, uruchomi silnik rakietowy i wzbije się na wysokość 88 kilometrów. Tam zostaną wyłączone silniki, a pojazd odwróci się podwoziem do góry, by pasażerowie mogli napawać się widokiem Ziemi, pozostając przez kilka minut w stanie nieważkości. VSS Unity powróci na Ziemię i wyląduje na tym samym lotnisku, z którego wystartował.

Niedługo po Bransonie w kosmos poleci kolejny miliarder - były szef firmy Amazon Jeff Bezos. Start jego pojazdu Blue Origin z Zachodniego Teksasu zaplanowano na 20 lipca.

Ryszard Witkowski w swoim warszawskim mieszkaniu, lipiec 2021"Nasze pokolenie zdobyło przestrzeń". Od braci Wright do kosmicznej turystyki

Więcej o: