Elbanowscy są przeciw: szczepieniom dzieci na COVID-19, nauce zdalnej. A niedawno lubili się z rządem

"Robienie z dzieci żywych tarcz dla niezaszczepionych dorosłych jest niemoralne" - w taki sposób Karolina i Tomasz Elbanowscy motywują zbiórkę podpisów pod zakazem szczepień przeciwko COVID-19 dla małoletnich. Wcześniej fundacja prowadzona przez małżeństwo otrzymała ponad dwa miliony dotacji z Kancelarii Premiera.

Fundacja Rzecznik Prawo Rodziców, której założycielami są Karolina i Tomasz Elbanowscy, rozpoczęła zbiórkę podpisów w internecie "przeciwko szczepieniu dzieci na COVID-19", a także "przeciwko nauce zdalnej". "Nie wiemy, czy szczepienie hamuje transmisję wirusa. A nawet gdyby tak było, robienie z dzieci żywych tarcz dla niezaszczepionych dorosłych jest niemoralne" - stwierdzają przedstawiciele Fundacji w komunikacie. 

Zdaniem Elbanowskich nauka w przyszłym roku powinna odbywać się w trybie stacjonarnym. "Szkoła on-line szkodzi dzieciom, skazuje je na uzależnienie od życia w wirtualnym świecie komputera i smartfona, a do tego ma znikomą wartość edukacyjną. To strata czasu i zdrowia" - czytamy w oświadczeniu małżeństwa. 

Zobacz wideo Joanna Racewicz zaszczepiła 13-letniego syna przeciwko COVID-19

2,3 mln zł dla fundacji Elbanowskich od rządu. Musieli zwrócić część pieniędzy

Fundacja Rzecznik Prawo Rodziców, prowadzona przez Elbanowskich, w 2018 roku została partnerem społecznym resortu edukacji. Kancelaria Premiera dofinansowała kwotą 2,3 mln zł projekt małżeństwa "Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze". 

Fundacja ostatecznie musiała zwrócić małą część otrzymanej dotacji - 27 tys. zł. Media informowały o zarzutach wobec jakości części prac i sposobów rozliczeń części prac. Z dokumentacji ujawnionej przez NIK wynikało, że pięć umów o dzieło zostało nieprawidłowo wystawionych, osiem zostało źle opisanych, sześć wniosków o płatność było źle uzupełnionych. Wykryto również trzy przypadki, w których fundacja Elbanowskich wpisała w umowę inną kwotę, niż później zapłaciła wykonawcy. 

Szczepienia (zdjęcie ilustracyjne) Johnson & Johnson i AstraZeneca pracują nad modyfikacją szczepionek

Elbanowscy zaangażowani w zmiany w edukacji

O Karolinie i Tomaszu Elbanowskich, którzy są założycielami fundacji Rzecznik Prawo Rodziców, głośno zrobiło się dziesięć lat temu, kiedy zaczęli batalię o zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.  Małżeństwo Elbanowskich wspólnie wystąpiło m.in. na konferencji prasowej z byłą minister edukacji Anną Zalewską, która zapowiedziała wówczas rezygnację z obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Małżeństwo walczyło m.in. o zlikwidowanie gimnazjów, co za rządów obecnej partii się stało. 

Dali się też poznać jako osoby o konserwatywnych poglądach. Podczas strajku nauczycieli Karolina Elbanowska w prawicowej telewizji wPolsce.pl krytykowała Związek Nauczycielstwa Polskiego za strajk i za to, że dzieci stały się jego "zakładnikami". - Nie przysparza to związkowi i nauczycielom sympatii rodziców - mówiła.

Fundacja Rzecznik Prawo Rodziców, jak sama informuje, zajmuje się "reprezentowaniem spraw dotyczących rodziców wobec organów władzy i w przestrzeni publicznej". 

Angela Merkel Merkel: W Niemczech nie będzie obowiązku szczepień. "Zaprzepaściłby zaufanie do władz"

Posłuchaj podcastu Odc. 2: Afera mailowa wstrząsnęła Polską. Ile jeszcze nie wiemy?
Więcej o: