Padło na Biedronkę. Otworzyła sklepy w niedzielę na "patent pocztowy" - będzie interwencja PiS

Biedronka we współpracy z Pocztą Polską otworzyła część sklepów w niedzielę. - W tej sprawie wystąpię z zapytaniem do prezesa Poczty Polskiej, ponieważ to moim zdaniem omijanie przepisów ustawy i szukanie luki w prawie - powiedział Wirtualnym Mediom poseł PiS Jan Mosiński. Tymczasem rząd zapowiada uszczelnienie ustawy o zakazie handlu w niedziele.
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Firma Jeronimo Martins Polska nawiązała współpracę z Pocztą Polską. Biedronka zaczęła testować nową usługę pocztową, dzięki której będzie mogła otwierać swoje sklepy również w niedziele. Pisaliśmy na ten temat w Next.gazeta.pl.

Sieć testowo otworzyła w niedzielę 11 lipca sklepy w kilkudziesięciu lokalizacjach. Działania popularnej sieci spotkały się ze sprzeciwem polityków PiS.

PiS chce interwencji ws. omijania zakazu handlu w niedziele

- Nie rozumiem działań Poczty Polskiej. W tej sprawie wystąpię z zapytaniem do prezesa Poczty Polskiej, ponieważ to moim zdaniem omijanie przepisów ustawy i szukanie luki w prawie. Nie wszystko przystoi spółce państwowej. Poczta Polska jest spółką skarbu państwa. Będę chciał wyjaśnić te działania - powiedział Jan Mosiński, poseł PiS, a w latach 1990-2015 przewodniczący zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ "Solidarność" w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Przypomnijmy, że nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedzielę pracuje Janusz Śniadek. Poseł PiS zapewniał w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna", że nowela jest już gotowa. Główna zmiana ma polegać na tym, że sklepy będą mogły prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówki pocztowe, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla nich dominujący.

Tymczasem, jak podają Wirtualnemedia.pl, projekt budzi sprzeciw Porozumienia Jarosława Gowina, które wchodzi w skład koalicji rządowej. - Zobaczymy, w jakim kierunku będą szły te przepisy. Wówczas będziemy dyskutować, czy Porozumienie to poprze. Poza tym są też członkowie innych klubów parlamentarnych. Mam nadzieję, że swoją wrażliwość społeczną okaże Lewica i nie będzie tylko lewicą kawiorową, jak się o niej mówi i będzie lewicą z krwi i kości, której zależy, żeby niedziele były dniami wolnymi od handlu - tłumaczył Jan Mosiński.

Rząd zapowiada uszczelnienie przepisów o zakazie handlu w niedziele

Tymczasem rząd jednoznacznie dał do zrozumienia, że nie będzie tolerował omijania przepisów zakazujących handlu w niedziele. - Polski rząd stoi na tym samym stanowisku cały czas - będziemy podejmować takie działania legislacyjne, aby ewentualne sposoby omijania tych przepisów po prostu likwidować - powiedział 12 lipca Piotr Müller, cytowany przez agencję PAP. Dodał, że na wniosek związków zawodowych prowadzone są rozmowy nad uściśleniem przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele.

Które sieci wykorzystują "patent pocztowy"?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w niedziele mogą być otwarte te sklepy, które mają status placówki pocztowej. Jako pierwsza zdecydowała się to wykorzystać sieć sklepów Żabka. Usługi pocztowe wprowadziły również niektóre sklepy sieci Polomarket, Intermarche i Stokrotka Express, a teraz wprowadza je również Biedronka. Natomiast sieć Kaufland co prawda udostępniła klientom usługi pocztowe, jednak nie zdecydowała się na otwarcie sklepów w niedziele.

Więcej o: