500 plus dla emerytów - dla kogo wsparcie? Te warunki zaskoczyły seniorów

Dzięki programowi 500 plus wiele Polaków otrzymało pomoc finansową. Na początku tego roku poszerzono projekt o dodatkowe świadczenia dla najstarszej części społeczeństwa. Komu dokładnie przysługuje ten rodzaj wsparcia? Warunki mogą być dla niektórych oburzające.

Przedstawiciele najstarszej części społeczeństwa mogą liczyć na wsparcie w formie 14. emerytury oraz bonu turystycznego, z którego będzie można skorzystać od września. Nie są to jedyne źródła dodatkowych środków, ponieważ na początku roku został poszerzony program 500 plus, w związku z czym seniorzy mogą liczyć na kolejną formę wsparcia. Jakie warunki należy spełnić?

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus dla emerytów - wsparcie nie dla wszystkich

Ten rodzaj świadczenia przysługuje osobom korzystającym z renty bądź emerytury, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Z 500 plus dla emerytów mogą skorzystać także seniorzy pobierający zasiłek pielęgnacyjny. Najbardziej kontrowersyjny warunek dotyczy jednak wysokości dochodu. Na dodatkową pomoc finansową będą mogły liczyć osoby o dochodzie, który nie przekracza progu 1727,08 zł brutto. W związku z tym emeryci lub renciści otrzymujący dokładnie taką kwotę lub wyższą, nie mogą skorzystać z 500 plus. Pamiętajmy, że renta wraz z zasiłkiem pielęgnacyjnym nie wliczają się do dochodu. 500 zł trafi do osób z dochodem wynoszącym maksymalnie 1227,08 zł. Przekroczenie tej kwoty oznacza pomniejszenie wsparcia z programu 500 plus. 

500 plus dla emerytów - składanie wniosku

Po spełnieniu powyższych warunków pora na złożenie wniosku w instytucjach takich jak ZUS czy KRUS lub w innych miejscach, które zajmują się wydawaniem świadczeń emerytalnych oraz rent. Jakie dokumenty należy ze sobą wziąć?

  • Orzeczenie na temat niezdolności do samodzielnej egzystencji

U seniorów po 75. roku życia, którzy korzystają z zasiłku pielęgnacyjnego nie może zabraknąć:

  • dokumentacji medycznej,
  • dokumentów podchodzących z lecznicy rehabilitacyjnej oraz zaświadczenia o stanie zdrowia. 
Więcej o: