Ostatni odcinek A1 będzie gotowy po wakacjach. Mniejsze korki dopiero jesienią

Ukończenie ostatniego brakującego odcinka autostrady A1 jeszcze potrwa. Jak informuje "Rzeczpospolita" na odkorkowanie dróg będziemy musieli zaczekać do jesieni. Kierowcy wybierający się w wakacyjne podróże muszą uzbroić się w cierpliwość.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" choć budowa szybkich dróg w Polsce nabrała w tym roku tempa, wakacyjne korki nie zostaną zmniejszone. Większość inwestycji zostanie bowiem oddana do użytku dopiero jesienią. 

Zobacz wideo Jechał 236 km/h na S3. Kiedy zatrzymała go policja liczył na mandat. Przeliczył się

"Gierkówka" zniknie w sierpniu

Z informacji dziennika wynika, że w przyszłym miesiącu czteropasmowa droga łącząca Śląsk z Łodzią i Warszawą, tzw. gierkówka, ma przejść do historii. W sierpniu zniknie ostatni już siedmiokilometrowy fragment trasy najbardziej obciążonej ruchem drogowym w Polsce, który pozostał do dobudowania. 

Z kolei wschodnia jezdnia autostrady A1 na odcinku łączącym Piotrków Trybunalski z Kamieńskiem ma być gotowa do końca wakacji. Jeszcze przez miesiąc kierowcy muszą być przygotowani na to, że ruch w kierunku Łodzi prowadzony będzie jednym pasem, tak samo jak w stronę Katowic. 

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy na ukończeniu GDDKiA: Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy na ukończeniu

"RP" informowała również, że na początku października na 81-kilometrowym odcinku od Tuszyna do obwodnicy Częstochowy kierowcom udostępniona będzie jedna jezdnia z dwoma pasami w obie strony. Przed zakończeniem roku do ruchu włączone mają zostać też obie jezdnie zaczynające się od granicy woj. śląskiego oraz łódzkiego do Radomska, z Radomska do Kamieńska i z Piotrkowa Trybunalskiego do Tuszyna.

"Według deklaracji wykonawcy, do końca wakacji na całej długości [odcinka Piotrków Trybunalski - Kamieńsk - red.] kierowcy będą mogli pojechać po nowej jezdni, a tym samym legendarna, wysłużona "gierkówka" przejdzie do historii. Warto zaznaczyć, że niedawno w Kamieńsku zlikwidowane zostały dwa ronda, znacznie spowalniające przejazd. Jedynym wąskim gardłem na budowie jest teraz węzeł Kamieńsk, ale i to ma się zmienić się na początku jesieni" - zapewniał łódzki oddział GDDKiA na początku lipca. Prace odbywają się w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic przewidzianego na lata 2020-2030

Kiedy będziemy mogli jeździć całą autostradą A1?

Drogą od Trójmiasta do czeskiej granicy poruszać się będzie można w drugiej połowie przyszłego roku. Jak zaznacza gazeta, budowa brakującego kawałka A1 jest jedną z najważniejszych obecnie inwestycji drogowych w kraju. 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzegła w mediach społecznościowych kierowców, że w piątek 23 lipca od godz. 8 do 14 "w km 362+050 (stary km ~409+950) budowanej autostrady A1 pas kierunek Łódź, naprawiana będzie istniejąca nawierzchnia starej DK1". W związku z tym podróżujących czekają utrudnienia, ponieważ ruch będzie odbywał się wahadłowo. 

Ruszył przetarg. Powstanie nowa droga ekspresowa łącząca S7 z autostradą A1 (zdjęcie ilustracyjne) Nowa droga ekspresowa między Ostródą a Grudziądzem połączy S7 z A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekonuje, że ilość inwestycji drogowych jest największa od lat, a w kraju powstaje coraz więcej nowych dróg. Większość zapowiedzianych odcinków tras gotowa będzie do użytku jednak dopiero jesienią, co oznacza, że liczba wakacyjnych korków nie ulegnie jeszcze znacznemu zmniejszeniu. W tym roku na szybkich drogach kierowcy mogą raczej spodziewać się utrudnień w związku z prowadzonymi pracami i remontami. 

Więcej o: