Rząd wypchnął nas na koniec kolejki. 58 mld euro z funduszu odbudowy zamrożone przez KE

Gigantyczne fundusze z Unii dla Polski de facto zamrożone. Ursula von der Leyen nie planuje w przyszłym tygodniu wizyty w Polsce. Oznacza to, że na pieniądze z funduszu odbudowy poczekamy nawet do października.

Jak podał portal rmf24.pl, rzeczniczka KE Dana Spinat poinformowała, że szefowa Komisji EuropejskiejUrsula von der Leyen nie planuje w przyszłym tygodniu wizyty w Polsce. Do tej pory przewodnicząca KE odwiedzała każdy kraj, którego plan został zatwierdzony, a termin akceptacji planu przez KE upływa 1 sierpnia.  

Zobacz wideo Zbigniew Ziobro komentuje orzeczenie TSUE ws. Izby dyscyplinarnej. "Kolonialne segregowanie państw"

Fundusz Odbudowy. Polska poczeka na pieniądze od Unii nawet do października?

"Oznacza to, że wypłat dla Polski można się spodziewać najwcześniej we wrześniu lub w październiku, podczas gdy pierwsza grupa krajów otrzyma pieniądze jeszcze w tym miesiącu. Jeden z dyplomatów UE powiedział dziennikarce RMF FM, że nie widzi możliwości zaakceptowania przez Radę UE polskiego planu do końca wakacji" - czytamy. 

Mateusz Morawiecki ogłasza Plan Odbudowy Fundusz Odbudowy będzie trzeba spłacić. Społeczeństwo musi mieć głos ws. tego, jak go wydamy

Jak wyjaśnia rmf24.pl, samo zaakceptowanie planu przez KE to dopiero początek, ponieważ muszą go jeszcze zaakceptować ministrowie finansów UE, którzy mają na to miesiąc. Po tej decyzji możliwe są wypłaty zaliczek. W najbliższy poniedziałek Rada UE przyjmie plany kolejnych czterech krajów - Litwy, Słowenii, Chorwacji i Cypru. Państwa te mogą liczyć na wypłaty w sierpniu. My nie. 

Z czego wynika opóźnienie w wypłacie pieniędzy?

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova udzieliła wywiadu, w którym odniosła się też do kwestii zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy w kontekście sporu o kwestię wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE wezwał bowiem Polskę, by wstrzymała działalność Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym.

Rząd promujący Krajowy Plan Odbudowy Fundusz Odbudowy. Unijne kraje dostaną przelewy w lipcu, Polska czeka w kolejce

Jourova zapewniła, że decyzja w temacie KPO "to równoległa sprawa", która "nie ma związku z kwestią wyroku TSUE". Ale, jak zaznacza Szymańska-Borginon, Bruksela daje też wyraźnie do zrozumienia, że "musi mieć gwarancje, że interesy firm będą tak samo chronione we wszystkich krajach". A skoro Polska ignoruje nakaz TSUE w sprawie Sądu Najwyższego, a być może i kopalni w Turowie, to może też ignorować inne orzeczenia. 

- Poruszamy się w obszarze prawa unijnego i państwa członkowskie nie mogą sobie wybierać a la carte, które prawo chcą stosować, a którego nie - komentowała Jourova. 

Więcej o: