Okres urlopu bezpłatnego to czas, w którym pracownik nie jest zobowiązany do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, ale w tym okresie nie pobiera też wynagrodzenia. Jak umotywować wniosek o taki urlop i czy nasz pracodawca zawsze musi zgodzić się na jego udzielenie?
Zobacz wideo
Rynek pracownika powraca z przytupem? "Oferty pracy są, a będzie ich więcej"
Jak umotywować wniosek o urlop bezpłatny?
Wniosek o urlop bezpłatny pracownika z pewnością będzie miał wpływ na organizację pracy w firmie. Zanim przejdziemy do rozmowy z pracodawcą, warto dokładnie przemyśleć tę decyzję i zastanowić się, jak umotywować wiosek o urlop bezpłatny i jakich argumentów użyć, aby pracodawca zrozumiał naszą sytuację. Warto jednak podkreślić fakt, że pracownik nie jest zobowiązany do uzasadnienia tego typu urlopu. Zdecydowanie wystarczy ogólna informacja, taka jak na przykład:
- sytuacja osobista,
- względy rodzinne,
- zagraniczny wyjazd.
Wniosek o urlop bezpłatny - wzór. Co powinno zawierać tego typu podanie?
Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego powinno zawierać:
- Imię i nazwisko pracownika,
- Zajmowane stanowisko,
- Data i miejscowość,
- Dane pracodawcy,
- Termin urlopu bezpłatnego "od - do",
- Motywację lub uzasadnienie,
- Podstawę prawną (art. 174 Kodeksu Pracy).
Na końcu należy zostawić miejsce na podpis pracownika i pracodawcy.
Wniosek o bezpłatny urlop - zasady
- Kodeks pracy nie podaje ani minimalnego, ani maksymalnego czasu, w jakim pracownik może skorzystać z urlopu bezpłatnego. Okres ten ustalany jest zawsze między stronami, czyli pracownikiem i pracodawcą.
- Jeśli pracodawca da nam urlop bezpłatny, to w czasie jego trwania nie może zwolnić takiego pracownika. Wyjątkiem są dwie sytuacje: ogłoszenie upadłości lub likwidacji firmy.
- Pracodawca może zgodzić się na urlop bezpłatny wyłącznie na wniosek pracownika. Oznacza to, że pracodawca sam nigdy nie będzie mógł wysłać kogoś na bezpłatny urlop.
- Pracodawca może wezwać pracownika do pracy mimo urlopu bezpłatnego - dzieje się tak jednak dopiero po trzech miesiącach trwania takiego urlopu. Może też odwołać wolne pracownika, ale wyłącznie z przyczyn istotnych dla prowadzonej działalności.
- Pracodawca może odmówić urlopu bezpłatnego. Nie musi też uzasadniać swojej decyzji. Pracownik nie może się też od niej odwołać.
- Na urlopie bezpłatnym można pracować np. u innego pracodawcy.
Wniosek o urlop bezpłatny - z czym trzeba się liczyć?
- Urlop bezpłatny nie wlicza się do stażu pracy. Nie można go też zaliczyć do emerytury.
- Po upływie 30 dni tracimy prawo korzystania z darmowej opieki zdrowotnej.
- Tracimy też ewentualne wynagrodzenie chorobowe, zasiłek i świadczenie rehabilitacyjne.