Te firmy płaciły największe podatki w 2020. PGE liderem. 40 największych płatników wpłaciło 99 mld zł

Spółka PGE zapłaciła w 2020 roku prawie 11 mld zł podatku - wyliczył Business Insider Polska. 40 największych firm w Polsce wpłaciło do budżetu państwa 98,7 mld zł, co stanowi 42 proc. wpływów podatkowych.
Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Po przeanalizowaniu danych 60 największych spółek giełdowych, firm nienotowanych na giełdzie zatrudniających wielu pracowników oraz tych zajmujących się produkcją towarów akcyzowych i grami losowymi wyłonił się obraz wpływów podatkowych w Polsce w 2020 roku. Szczegóły analizy, w której uwzględniono wszystkie rodzaje podatków i opłat, przedstawia Business Insider Polska.

=Konferencja premiera i ministra finansw po posiedzeniu rzadu Polski Ład. Rząd pokazał projekt ustawy podatkowej. Przedsiębiorcy odarci ze złudzeń

PGE zapłaciła 10,8 mld zł podatku

Ustalono, że w 2020 r. 40 największych firm w Polsce wpłaciło do kasy państwowej 98,7 mld zł. To równowartość 42 proc. wpływów podatkowych z wyłączeniem VAT - podaje portal. Największym płatnikiem podatków w Polsce jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Firma zajęła pierwsze miejsce w tym zestawieniu z powodu drożejących praw do emisji CO2. W ubiegłym roku zapłaciła w sumie 10,8 mld zł podatków, z czego aż 6,2 mld zł to opłaty za prawa do emisji dwutlenku węgla, a kolejne 2,3 mld zł to akcyza i inne podatki.

Drugim największym płatnikiem podatków był Philip Morris Polska Distribution. Firma zajmująca się produkcją wyrobów tytoniowych wpłaciła do budżetu państwa 8,1 mld zł, z czego aż 7,9 mld zł stanowiła akcyza.

Natomiast PKN Orlen z wpłatą 7 mld zł zajął trzecie miejsce. Kwota ta zawiera 3,6 mld zł akcyzy paliwowej i innych opłat, 1,7 mld zł PIT i ZUS od pensji pracowników i zarządu, a szacunkowo 1,7 mld zł to opłaty za emisję CO2. Polski koncern paliwowo-energetyczny zapłacił o 2,5 mld zł więcej niż w 2019 r., co można tłumaczyć przejęciem Energi oraz rosnącymi opłatami za dwutlenek węgla - wyjaśnia Business Insider Polska.

Plac Św. Piotra w Watykanie (zdjęcie ilustracyjne) Deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej to 66 mln euro. Mniej niż oczekiwano

PGNiG wpłaciła 1,1 mld zł zaliczki na podatek CIT

Jeśli chodzi o wpłaty CIT, PGNiG zapłacił w lipcu 2020 r. 1,1 mld zł zaliczki, o czym informowaliśmy na Next.gazeta.pl. - To prawdopodobnie najwyższa zaliczka w historii poboru CIT w Polsce. Ponad miliard złotych podatku, który zapłaciliśmy po otrzymaniu ok. 6 mld złotych od Gazpromu zasili budżet państwa - mówił Jerzy Kwieciński, ówczesny prezes PGNiG SA.

PGNiG prowadziło spór z Gazpromem o rozliczenia nadpłaty za dostawy gazu w latach 2014-2020. W wyniku wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z 30 marca 2020 r. Gazprom musiał zwrócić polskiej spółce 1,5 miliarda dolarów, czyli 6 miliardów zł.

Więcej o: