Odwołany lub opóźniony lot? W samolocie zabrakło miejsc? Kalkulator pasażera wyliczy, co Ci się należy

Odwołane i przesunięte loty to powtarzający się problem podróżujących. Coraz częściej pojawia się też problem braku miejsc na pokładzie ze względu na tzw. overbooking. Co należy się klientom linii lotniczych za takie zachowanie? Można to sprawdzić w kalkulatorze pasażera.

Podróże, szczególnie lotnicze, wiążą się czasami z wieloma komplikacjami. Na porządku dziennym są odwołane i przesunięte loty. Coraz częściej też linie lotnicze sprzedają więcej miejsc, niż może pomieścić samolot. To zjawisko tzw. overbookingu. Przewoźnicy w ten sposób unikają pustych miejsc na pokładzie, które zostawiają pasażerowie, którzy nie pojawiają lub spóźniają się na lot. To niestety odbija się czasem na innych pasażerach, dla których brakuje miejsc w samolocie. Za powyższe problemy należy się odszkodowanie, co wynika z Konwencji Montrealskiej.

Zobacz wideo Nikt chyba nie chce się już dłużej bać. Z singlem Męskie Granie Orkiestry 2021 jest nieco łatwiej

Ile należy Ci się za odwołany czy przełożony lot? Kalkulator pasażera to wyliczy

Linie lotnicze często umywają ręce od problemów, jak chociażby ostatnio w przypadku lotu Ryanair z Modlina, gdzie pasażerowie nie weszli na pokład ze względu na dużą kolejkę. Warto więc przygotować się na walkę o swoje prawa. O to będzie łatwiej, jeśli będziemy je znali. 

Warto wtedy skorzystać z Kalkulatora pasażera, zamiast na własną rękę przeglądać zagmatwane przepisy. Narzędzie stworzyło Europejskie Centrum Konsumenckie w Norwegii, ale dostępne jest w języku polskim pod TYM adresem.

W pierwszej kolejności wybieramy problem, jaki nas dotknął: opóźniony lot, odwołany lot, overbooking lub problemy z bagażem. W kolejnym kroku należy wskazać, z jakiego lotniska rozpoczynamy podróż oraz do jakiego portu lotniczego zmierzamy.

I tak jeśli odwołano nasz lot z Modlina na londyńskie Heathrow, to dowiemy się, jakie obowiązki ma przewoźnik, oraz że przysługuje nam do 250 euro odszkodowania, w zależności od tego kiedy dostaliśmy informację o odwołaniu oraz o nowym czasie wylotu i przylotu.

Więcej o: