Narodowy Spis Powszechny 2021. Do kiedy można się spisać przez internet? Jakie kary?

Coraz mniej czasu na wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Przypominamy, do kiedy można spisać się przez internet. Podajemy także inne możliwości spisania się. Warto pamiętać, że za brak wzięcia udziału w spisie grozi kara grzywny do pięciu tysięcy złotych.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia bieżącego roku. Spis jest badaniem demograficznym i statystycznym, którego celem jest zebranie informacji na temat stanu i struktury ludności. W Polsce jest on przeprowadzany mniej więcej co dekadę.

Narodowy Spis Powszechny 2021. Kogo dotyczy?

Jak poinformowano na stronie spis.gov.pl, spisowi podlegają:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Zobacz wideo Pożary pustoszą góry na terenie Kosowa

Spis Powszechny 2021. Jak wziąć w nim udział?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, można zrealizować udział w Spisie Powszechnym na trzy różne sposoby:

  • samospis internetowy

Należy uzupełnić formularz dostępny na stronie nsp2021.spis.gov.pl, do której możemy zalogować się za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub przy użyciu numeru PESEL. W ostatnim przypadku zostaniemy poproszeni o dodatkowe uwierzytelnienie - podanie imion rodziców. W przypadku  cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL przewidziane jest logowanie z wykorzystaniem poczty e-mail.

Spis powszechny. Jak dokonać spisu przez telefon? Policja ostrzega przed oszustami (zdjęcie ilustracyjne) Narodowy Spis Powszechny 2021 [PORADNIK]

Ważne: samospisu można dokonać tylko w ciągu dwóch tygodni od pierwszego zalogowania na stronie. Jeżeli nie mamy dostępu do komputera i/lub internetu, możemy skorzystać ze specjalnych stanowisk przygotowanych w urzędach. Z pełną listą miejsc można zapoznać na tej stronie.

  • spis telefoniczny

Należy zadzwonić pod numer 22 279-99-99. Pracownicy statystyki publicznej oczekują na zainteresowanych od poniedziałku do piątku między godziną 8 a 18.

  • spis realizowany przez rachmistrzów

Ze względu pandemię nie przewiduje się wywiadów bezpośrednich realizowanych przez rachmistrzów. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie spiszemy się za pomocą żadnej z powyższych metod, powinniśmy spodziewać się telefonu od rachmistrza.

Telefon Spis powszechny. Jak dokonać spisu przez telefon? Policja ostrzega

Spis Powszechny 2021. Do kiedy trzeba się spisać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się 30 września 2021 roku. Do tego dnia będzie się można spisać zarówno przez internet, jak i telefonicznie. 

Spis Powszechny 2021. Jaka kara grozi za brak udziału?

Jak wynika z art. 57 ustawy z 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej, kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie. Karę nakłada sąd. Może ona wynieść do 5 tys. złotych. Co ważne, ukarana może zostać także osoba, która w formularzu spisowym poda fałszywe informacje. W takim przypadku, prócz grzywny, grozić może do dwóch lat więzienia.

Więcej o: