Ugody PKO BP z frankowiczami. Bank chce być gotowy "pod koniec września"

- Podtrzymujemy, że ugody są najlepsze dla klientów i banku - przyznał na konferencji prasowej w środę wiceprezes nadzorujący obszar zarządzania ryzykiem w PKO BP Piotr Mazur. Bank ma być gotowy do zawierania ugód wraz z końcem września.

- Na sporze z reguły korzystają tylko firmy adwokackie. Chcemy te ugody zrobić. Chcemy je zrobić w sposób bezpieczny dla klientów i dla nas. Po konsultacjach z KNF wspólnie doszliśmy do wniosku, że powinniśmy klientom oferować, dla ich bezpieczeństwa, w pierwszej kolejności zamianę na kredyt ze stałą stopą, po to żeby, gdy stopy wzrosną, ci klienci nie wrócili do nas z pretensjami - powiedział Mazur na konferencji prasowej.

- Myślę, że będziemy gotowi pod koniec września. W międzyczasie chcemy zwiększyć pulę klientów, którzy wejdą do tzw. pilotażu - dodał. Jednocześnie Piotr Mazur poinformował, że Bank nie czeka na decyzję Sądu Najwyższego, który może dokonać istotnych rozstrzygnięć w tym temacie. - Kwestia jasności prawnej nie ma znaczenia, my podjęliśmy decyzję o oferowaniu ugód - przyznał. 

Zobacz wideo Co zmienią orzeczenia SN i TSUE?

Na ugody z frankowiczami PKO BP utworzył fundusz w wysokości 6,7 mld zł.

PKO BP chce ugód z frankowiczami. Wnioski o ugody online

W kwietniu informowaliśmy, że wniosek o ugodę będzie można złożyć za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej iPKO. Zawartą z klientem umowę o mediację bank przekaże do sądu Polubownego przy KNF. I to mediator z sądu wyznaczy terminy spotkań mediacyjnych oraz określi sposób, w jaki będą się one odbywać. Proces mediacji będzie bezpłatny dla klienta - koszty Sądu Polubownego poniesie bank. 

Z możliwości zawarcia ugody, będą mogli skorzystać również klienci, którzy pozostają dziś w sporze sądowym z bankiem. W tym przypadku proces ugodowy będzie toczył się przed sądami powszechnymi.

Więcej o: