- Na sporze z reguły korzystają tylko firmy adwokackie. Chcemy te ugody zrobić. Chcemy je zrobić w sposób bezpieczny dla klientów i dla nas. Po konsultacjach z KNF wspólnie doszliśmy do wniosku, że powinniśmy klientom oferować, dla ich bezpieczeństwa, w pierwszej kolejności zamianę na kredyt ze stałą stopą, po to żeby, gdy stopy wzrosną, ci klienci nie wrócili do nas z pretensjami - powiedział Mazur na konferencji prasowej.
- Myślę, że będziemy gotowi pod koniec września. W międzyczasie chcemy zwiększyć pulę klientów, którzy wejdą do tzw. pilotażu - dodał. Jednocześnie Piotr Mazur poinformował, że Bank nie czeka na decyzję Sądu Najwyższego, który może dokonać istotnych rozstrzygnięć w tym temacie. - Kwestia jasności prawnej nie ma znaczenia, my podjęliśmy decyzję o oferowaniu ugód - przyznał.
Na ugody z frankowiczami PKO BP utworzył fundusz w wysokości 6,7 mld zł.
W kwietniu informowaliśmy, że wniosek o ugodę będzie można złożyć za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej iPKO. Zawartą z klientem umowę o mediację bank przekaże do sądu Polubownego przy KNF. I to mediator z sądu wyznaczy terminy spotkań mediacyjnych oraz określi sposób, w jaki będą się one odbywać. Proces mediacji będzie bezpłatny dla klienta - koszty Sądu Polubownego poniesie bank.
Z możliwości zawarcia ugody, będą mogli skorzystać również klienci, którzy pozostają dziś w sporze sądowym z bankiem. W tym przypadku proces ugodowy będzie toczył się przed sądami powszechnymi.