"Rzeczpospolita": PKO BP będzie zawierał ugody z frankowiczami. Ostateczna decyzja 23 kwietnia

PKO BP przygotowuje się na masowe porozumienia z frankowiczami oraz na przewalutowanie kredytów bez wsparcia NBP - informuje "Rzeczpospolita". Nadzwyczajne zgromadzenie w tej sprawie ma się odbyć 23 kwietnia.

"Rzeczpospolita" potwierdza informacje, które w zeszłym tygodniu podała wyborcza.biz. PKO BP, to na razie jedyny bank mający duży portfel hipotek frankowych, który podjął decyzję o przystąpieniu do programu porozumień z frankowiczami. Zgodę na to musi wyrazić jeszcze zgromadzenie nadzwyczajne, które zbiera się 23 kwietnia.

Zdecydowaliśmy, że warto przedstawić projekt uchwały o przystąpieniu do programu ugód, i poddamy go pod głosowanie na walnym zgromadzeniu. O jego losach zdecydują akcjonariusze banku. Będziemy postępować zgodnie z ich wolą

mówi dla "Rz" Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP.

Zobacz wideo Czy frankowicze ucierpią przez koronawirusa? „To mogą być jedne z najwyższych rat w historii”

PKO BP podpisze ugody z frankowiczami. Powstanie fundusz specjalny wart 6,7 mld zł

Bank utworzy fundusz specjalny z kapitału zapasowego. Środki pokryją straty, które powstaną po masowych ugodach. PKO BP szacuje, że koszt konwersji wszystkich kredytów frankowych, zawartych w instytucji, wyniesie 8,5 mld brutto. Bank nie musi martwić się o środki na ten cel, ponieważ posiada około 20 mld złotych nadwyżki kapitału ponad obecne wymogi Komisji Nadzoru Finansowego, informuje "Rz".

Franki szwajcarskie i zlotowki KNF straszy banki. Brak porozumienia z frankowiczami będzie kosztować miliardy

Jak wynika z wypowiedzi Rafała Kozłowskiego, PKO BP jest gotowe na konwersje kredytów bez wsparcia NBP

W przygotowaniu do zawierania ugód i z odpowiedzialności za stabilne i ostrożne zarządzanie naszym bankiem, wdrażamy takie działania, które najlepiej chronią interes banku. Idziemy naprzód, będąc przygotowani także na to, że programy ugód z kredytobiorcami walutowymi i wyroki Sądu Najwyższego mogą wywołać istotne zapotrzebowanie na franki szwajcarskie w relatywnie krótkim czasie

- mówi Kozłowski.

Frank szwajcarski Pół mln we frankach urosło do 1,5 mln zł. RPO złożył skargę nadzwyczajną

NBP gotowe wspomóc przewalutowanie, jeśli inne banki też się zdecydują na ugody

Prezes NBP Adam Glapiński zadeklarował pomoc w przewalutowaniu, ale tylko jeśli do ugód przystąpią banki odpowiadające za większość portfela kredytów frankowych w Polsce. 

Teraz widzę tylko jeden bank zainteresowany zamianą kredytów frankowych na złotowe. NBP nie może się angażować w podstawienie franków dla jednego banku. To byłoby łamanie zasad pomocy publicznej

- mówił na początku marca Glapiński. I tłumaczył, że gdyby NBP zdecydował się wesprzeć PKO BP, byłoby to pomocą w zwiększeniu jego przewagi konkurencyjnej względem tych banków, które nie przystępują do ugód. 

Inne banki wstrzymują się z decyzją w sprawie kredytów we frankach do 13 kwietnia. Wtedy posiedzenie ma Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Izba odpowie na kluczowe dla spraw frankowych kwestie, w celu wypracowania jednolitych reguł orzekania. 

Więcej o: