"Rzeczpospolita": PKO BP będzie zawierał ugody z frankowiczami. Ostateczna decyzja 23 kwietnia

PKO BP przygotowuje się na masowe porozumienia z frankowiczami oraz na przewalutowanie kredytów bez wsparcia NBP - informuje "Rzeczpospolita". Nadzwyczajne zgromadzenie w tej sprawie ma się odbyć 23 kwietnia.

"Rzeczpospolita" potwierdza informacje, które w zeszłym tygodniu podała wyborcza.biz. PKO BP, to na razie jedyny bank mający duży portfel hipotek frankowych, który podjął decyzję o przystąpieniu do programu porozumień z frankowiczami. Zgodę na to musi wyrazić jeszcze zgromadzenie nadzwyczajne, które zbiera się 23 kwietnia.

Zdecydowaliśmy, że warto przedstawić projekt uchwały o przystąpieniu do programu ugód, i poddamy go pod głosowanie na walnym zgromadzeniu. O jego losach zdecydują akcjonariusze banku. Będziemy postępować zgodnie z ich wolą

mówi dla "Rz" Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP.

Zobacz wideo Czy frankowicze ucierpią przez koronawirusa? „To mogą być jedne z najwyższych rat w historii”

PKO BP podpisze ugody z frankowiczami. Powstanie fundusz specjalny wart 6,7 mld zł

Bank utworzy fundusz specjalny z kapitału zapasowego. Środki pokryją straty, które powstaną po masowych ugodach. PKO BP szacuje, że koszt konwersji wszystkich kredytów frankowych, zawartych w instytucji, wyniesie 8,5 mld brutto. Bank nie musi martwić się o środki na ten cel, ponieważ posiada około 20 mld złotych nadwyżki kapitału ponad obecne wymogi Komisji Nadzoru Finansowego, informuje "Rz".

Jak wynika z wypowiedzi Rafała Kozłowskiego, PKO BP jest gotowe na konwersje kredytów bez wsparcia NBP

W przygotowaniu do zawierania ugód i z odpowiedzialności za stabilne i ostrożne zarządzanie naszym bankiem, wdrażamy takie działania, które najlepiej chronią interes banku. Idziemy naprzód, będąc przygotowani także na to, że programy ugód z kredytobiorcami walutowymi i wyroki Sądu Najwyższego mogą wywołać istotne zapotrzebowanie na franki szwajcarskie w relatywnie krótkim czasie

- mówi Kozłowski.

NBP gotowe wspomóc przewalutowanie, jeśli inne banki też się zdecydują na ugody

Prezes NBP Adam Glapiński zadeklarował pomoc w przewalutowaniu, ale tylko jeśli do ugód przystąpią banki odpowiadające za większość portfela kredytów frankowych w Polsce. 

Teraz widzę tylko jeden bank zainteresowany zamianą kredytów frankowych na złotowe. NBP nie może się angażować w podstawienie franków dla jednego banku. To byłoby łamanie zasad pomocy publicznej

- mówił na początku marca Glapiński. I tłumaczył, że gdyby NBP zdecydował się wesprzeć PKO BP, byłoby to pomocą w zwiększeniu jego przewagi konkurencyjnej względem tych banków, które nie przystępują do ugód. 

Inne banki wstrzymują się z decyzją w sprawie kredytów we frankach do 13 kwietnia. Wtedy posiedzenie ma Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Izba odpowie na kluczowe dla spraw frankowych kwestie, w celu wypracowania jednolitych reguł orzekania. 

Więcej o: