PKO BP zapewnia, że warunki ugody "będą uwzględniały ocenę otoczenia prawnego i orzeczniczego", czyli bank uwzględni najprawdopodobniej stanowisko ogłoszone przez TSUE.
Decyzja banku to reakcja na apel Komisji Nadzoru Finansowego. Na mocy zawartych ugód klient rozliczałby się z bankiem tak, jak gdyby jego kredyt mieszkaniowy we franku szwajcarskim od początku był kredytem złotowym. "To rozwiązanie jest obecnie jedynym, które ma szansę na realne wdrożenie i które pogodzi interesy banków, kredytobiorców walutowych, złotowych i deponentów, u których banki zaciągnęły swój dług" - czytamy w komunikacie banku.
Wniosek o ugodę będzie można złożyć za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej iPKO. Zawartą z klientem umowę o mediację bank przekaże do Sądu Polubownego przy KNF. I to mediator z Sądu wyznaczy terminy spotkań mediacyjnych oraz określi sposób, w jaki będą się one odbywać. Proces mediacji będzie bezpłatny dla klienta - koszty Sądu Polubownego poniesie bank.
Z możliwości zawarcia ugody, będą mogli skorzystać również klienci, którzy pozostają dziś w sporze sądowym z bankiem. W tym przypadku proces ugodowy będzie toczył się przed sądami powszechnymi.
W ocenie banku osiągniecie kompromisu i zawarcie ugody jest zarówno dla banku, jak i dla jego klientów, korzystniejsze niż angażowanie się w długotrwałe procesy sądowe z niepewnym rozstrzygnięciem. PKO Bank Polski przeprowadził wśród swoich klientów badanie ankietowe, które pokazało, że aż 70 proc. z nich jest zainteresowanych zawarciem z bankiem ugody.
Aktualnie spółka prowadzi pilotaż ugód, w ramach którego uczestniczy w mediacjach przy Sądzie Polubownym przy KNF oraz zawiera ugody przed sądami powszechnymi.