Inflacja w Polsce najwyższa od lat. Ale PKB też mocno w górę. GUS podał najnowsze dane

Inflacja w sierpniu wyniosła 5 proc. w ujęciu rok do roku - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy odczyt roczny od lat. W ujęciu miesięcznym wzrost wynosi 0,4 proc. Jest i dobra wiadomość. Dotyczy PKB.

Inflacja w Polsce osiągnęła poziom niewidziany od dekady. Główny Urząd Statystyczny podał oficjalnie, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2021 r. wzrosły w stosunku rocznym o 5 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem podwyżka osiągnęła poziom 0,4 proc. 

Zobacz wideo Belka: Inflacja zadomowi się u nas na stałe. Ryzyko się zwiększa

GUS potwierdza. Inflacja w Polsce na poziomie 5 proc. Co się dzieje z transportem?

Z danych GUS wynika, że inflacja towarów wyniosła 4,6 proc. Wyraźniej podrożały usługi - o 6,2 proc. Wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych sięgnął 3,1 proc. Wyraźnie podrożały też użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (6,2 proc.). Restauracje i hotele odnotowały wzrost cen na poziomie 6,1 proc. Rekordowe zmiany są w transporcie, tu poziom wzrostu wynosi aż 18,5 proc.

"Mocne wzrosty cen w otwierających się branżach usługowych: rekreacja i kultura (5,6 proc. r/r), restauracje i hotele (6,1 proc. r/r)" - podkreślają eksperci Pekao. "Przyśpieszył wzrost ceny żywności i paliw, drożej kosztowały też usługi wakacyjne. Kolejne miesiące przyniosą niewielkie zmiany CPI" - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. 

Donald Tusk w Nakle nad NoteciąTusk: Przy takim prezesie NBP inflacja może sięgnąć 8 proc.

Eksperci: Inflacja najwyższa od dekady. A może dalej rosnąć

Analitycy PKO Research wskazują, że w następnych miesiącach inflacja może podskoczyć jeszcze bardziej. "Inflacja CPI wzrosła w VII do 5,0 proc. rok do roku, z 4,4 proc. w czerwcu. Jednym ze źródeł jest inf. bazowa (bez cen żywności i energii - red.), która mogła wzrosnąć do 3,7 proc. (rok do roku). Relatywnie niski wzrost cen wody / kanalizacji sugeruje, że taryfy wodne i podwyżka cen gazu mogą zapowiadać dalszy wzrost inflacji w sierpniu" - czytamy w komunikacie ekspertów.

Inflacja przekraczająca 5 proc. ostatni raz była odnotowana w Polsce dokładnie 20 lat temu, w sierpniu 2001 roku skok cen wyniósł 5,1 proc. Wskaźnik na obecnym poziomie ostatni raz widziany był przez ekonomistów w maju 2011 roku. 

Dobre dane o PKB. Polska odrabia pandemiczne straty

Główny Urząd Statystyczny podał też dane dotyczące Produktu Krajowego Brutto w drugim kwartale b.r. PKB odnotował spory, bo wynoszący 10,9 proc. w skali rocznej. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca wzrost wynosi 1,9 proc. 

Zdaniem ekonomistów dane potwierdzają, że Polska coraz lepiej radzi sobie ze skutkami pandemii COVID-19. "Wzrost PKB w 2kw 2021 wyniósł 10,9 proc. (rok do roku) - blisko oczekiwań naszych i konsensusu. Oznacza to, że PKB Polski jest już powyżej poziomu sprzed pandemii (czwarty kwartał 2019). Odbiliśmy się szybciej niż nasi partnerzy handlowi. Silna była naszym zdaniem zarówno konsumpcja jak i inwestycje" - twierdzą eksperci ING Economics Poland.

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne)Inflacja rośnie, Polacy nie robią już zapasów. Sprzedaż mięsa spadła

Więcej o: