Osoby mieszkające przy lotniskach bez odszkodowań za hałas? Rząd chce wprowadzić zmiany

Rząd planuje wprowadzić zmiany w prawie lotniczym i prawie ochrony środowiska. W planach jest ograniczenie możliwości dochodzenia odszkodowań m.in. za hałas tym osobom, które zamieszkują tereny w pobliżu lotnisk.

Reporter Radia ZET Przemek Taranek ustalił, że rząd planuje wprowadzić zmiany w prawie lotniczym i prawie ochrony środowiska, które uniemożliwią osobom mieszkającym w pobliżu lotnisk uzyskanie odszkodowań.

Zobacz wideo Po co komu lotnisko. Start ciężkiego transportowca z trawy

Rząd szykuje zmiany w przepisach. Nie będzie odszkodowań za hałas

"Będzie trudniej uzyskać odszkodowanie za straty spowodowane hałasem w pobliżu lotnisk. Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany prawa dotyczące tzw. stref ograniczonego użytkowania" - napisał na Twitterze reporter Radia ZET.

Z ustaleń dziennikarza wynika, że zmiany, które chce wprowadzić rząd, dotyczą m.in. zmiany definicji pojęcia szkody w tzw. strefach ograniczonego użytkowania, czyli specjalnych strefach wyznaczonych w pobliżu lotnisk. Obecnie projekt zmian trafił do konsultacji społecznych, a w ciągu najbliższych trzech miesięcy trafi do Sejmu.

Mateusz MorawieckiPolski Ład. Premier przedstawił trzy filary dla samorządów, 8 mld zł wsparcia

- To podważa sens istnienia tych stref - powiedział Radiu ZET Piotr Bistroń ze Stowarzyszenia Przyjazne Lotniska. - Ich mieszkańcy stracą możliwość walki o odszkodowania za spadek wartości nieruchomości, a nawet o pieniądze na montaż dźwiękoszczelnych okien - dodał.

Nie będzie odszkodowań? Wiceminister twierdzi, że chodzi o "absurdalne roszczenia"

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała w rozmowie z Radiem ZET wyjaśnił, że zmiana prawa ma jedynie ustrzec porty lotnicze przed "absurdalnymi roszczeniami ze strony osób, które mieszkają przy lotniskach" i mogą chcieć na tym zarobić "w nieuczciwy sposób".

- Na przykład, kiedy inwestor domaga się odszkodowania za to, że z powodu przekroczonych norm hałasu nie może uruchomić prywatnego przedszkola, a sąd ustala wysokość odszkodowania, szacując, ile zarobiłby na tym przedszkolu. Tego typu pozwy rujnują finanse portów lotniczych - argumentował Marcin Horała.

Czyżby Wiedźmin 4? CD Projekt RED szuka programisty do kolejnego projektuCzyżby Wiedźmin 4? CD Projekt RED szuka programisty do kolejnego projektu

Mieszkanie przy lotnisku wiąże się z wieloma uciążliwościami. Można zatem ubiegać się o odszkodowanie z trzech powodów. Rekompensaty obejmują: wykup mieszkania przez zarządcę lotniska, odszkodowanie w związku z obniżeniem wartości mieszkania oraz poprawę komfortu akustycznego w mieszkaniu.

Więcej o: