Będzie nowy podatek? Minister finansów: Nie jestem przeciwko

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że nie wyklucza wprowadzenia w Polsce podatku przychodowego. Podkreślił, że pomysł jest analizowany. - Rozmawiamy i zobaczymy, jak to wyjdzie i czy mamy konsensus - podkreślił Kościński.

Tadeusz Kościński był w czwartek gościem Polskiego Radia 24. W trakcie rozmowy odniósł się do pomysłu zastąpienia CIT podatkiem przychodowym. - Nie jestem przeciwko - stwierdził minister finansów. 

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Podatek przychodowy - na czym polega? 

Podatek przychodowy to alternatywa dla obecnego systemu opodatkowania osób prawnych. CIT pobierany jest od dochodów firmy, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Podatek przychodowy jest pobierany w sposób bezpośredni od całości przychodów, bez możliwości "odpisania" kosztów. 

. Góry czy morze. Gdzie na wczasy? Różnica w cenie noclegu sięga ponad 40 proc.

Jednym ze zwolenników wprowadzenia podatku przychodowego jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W opracowaniu "Opodatkowanie Przedsiębiorców" ZPP wskazuje, że dzięki szerokim możliwościom optymalizacji podatkowej, CIT płaci w Polsce tylko 38 proc. podatników. 

"Opodatkowanie dochodów i związane z tym umożliwianie odliczania od przychodu kosztów uzyskania, a w dalszej kolejności stosowania różnego rodzaju ulg powoduje, że większe podmioty […] mają możliwość obniżania wysokości zobowiązania podatkowego lub wręcz niepłacenia podatku w ogóle" - czytamy. 

Zwolennikiem wprowadzenia podatku przychodowego jest również Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Kościński o wprowadzeniu podatku przychodowego: Nie wykluczam 

Na pytanie, czy jest możliwość wprowadzenia podatku przychodowego w Polsce, minister finansów odpowiedział "nie wykluczam". - Rozmawiamy z rynkiem, rynek różne rzeczy nam podpowiada. Analizujemy, rozmawiamy i zobaczymy, jak to wyjdzie i czy mamy konsensus - dodał Tadeusz Kościński. 

Jak podaje PAP, Ministerstwo Finansów nie chciało zdradzić, o jaką konstrukcję podatku przychodowego chodzi. Nowa danina publiczna może zostać wdrożona na wiele różnych sposobów. ZPP proponuje wprowadzenie podatku przychodowego o stawce uzależnionej od rodzaju wykonywanej działalności.  

Stawka mogłaby wynosić od 1,5 proc. do 15 proc. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, 0,49 proc. dla banków i 1,49 proc. dla innych przedsiębiorstw posiadających osobowość prawną.

We wrześniu Wizz Air wznowi sześć tras z Polski Wizz Air wznawia sześć tras z Polski. Hity na liście połączeń

Więcej o: