Co oznacza znak w rogu dowodu osobistego? Wyjaśniamy

Dowody osobiste wydawane od marca 2019 r. to w rzeczywistości e-dowody. Do czego służy symbol w ich rogu? Jak złożyć wniosek o e-dowód?
Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Lotnisko Chopina w Warszawie zamieściło w swoich mediach społecznościowych post dotyczący symbolu znajdującego się w rogu niektórych dowodów osobistych. "Jeśli Wasz dokument posiada ten symbol, to świetna wiadomość" - pisze port lotniczy.

Czym jest symbol w rogu dowodu osobistego?

Okazuje się, że od marca 2019 roku dostępne są nowe dowody osobiste, zawierające warstwę elektroniczną. Na pozór są one bardzo podobne do standardowych dowodów, jednak w dokumencie zawarty jest chip, w którego pamięci znajdują się dane identyfikacyjne, w tym zdjęcie biometryczne. 

Dotychczasowe funkcje dowodu osobistego nie uległy zmianie - nadal przy jego użyciu możemy potwierdzić naszą tożsamość i obywatelstwo, a także usprawnić przekraczanie granic niektórych państw. Dzięki nowemu dowodowi możemy jednak także uwierzytelnić e-usługi administracji publicznej czy podpisać dokumenty elektroniczne.

Lotnisko Chopina informuje także, że posiadacze dokumentów biometrycznych mogą skorzystać ze specjalnych automatycznych bramek ABC dostępnych w każdej strefie kontroli granicznej portu. "Nie trzeba wówczas ustawiać się w kolejce do kabin kontroli dokumentów, co pomaga w sprawniejszym poruszaniu się po terminalu" - czytamy. Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji możemy natomiast przeczytać, że chip, w który wyposażone są dokumenty, jest bezstykowy. Oznacza to, że jego użycie możliwe jest po przyłożeniu do czytnika. 

Jak złożyć wniosek o e-dowód?

Wszystkie dowody wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 są dokumentami posiadającymi warstwę elektroniczną. Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania. Ważnego dowodu osobistego nie trzeba wymieniać. 

Więcej o: