Co oznacza znak w rogu dowodu osobistego? Wyjaśniamy

Dowody osobiste wydawane od marca 2019 r. to w rzeczywistości e-dowody. Do czego służy symbol w ich rogu? Jak złożyć wniosek o e-dowód?
Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Lotnisko Chopina w Warszawie zamieściło w swoich mediach społecznościowych post dotyczący symbolu znajdującego się w rogu niektórych dowodów osobistych. "Jeśli Wasz dokument posiada ten symbol, to świetna wiadomość" - pisze port lotniczy.

Czekaj nas zmiany w dowodach osobistychDowodu osobistego nie wyrobimy już przez internet. Chodzi o odcisk palca

Czym jest symbol w rogu dowodu osobistego?

Okazuje się, że od marca 2019 roku dostępne są nowe dowody osobiste, zawierające warstwę elektroniczną. Na pozór są one bardzo podobne do standardowych dowodów, jednak w dokumencie zawarty jest chip, w którego pamięci znajdują się dane identyfikacyjne, w tym zdjęcie biometryczne. 

Dotychczasowe funkcje dowodu osobistego nie uległy zmianie - nadal przy jego użyciu możemy potwierdzić naszą tożsamość i obywatelstwo, a także usprawnić przekraczanie granic niektórych państw. Dzięki nowemu dowodowi możemy jednak także uwierzytelnić e-usługi administracji publicznej czy podpisać dokumenty elektroniczne.

Lotnisko Chopina informuje także, że posiadacze dokumentów biometrycznych mogą skorzystać ze specjalnych automatycznych bramek ABC dostępnych w każdej strefie kontroli granicznej portu. "Nie trzeba wówczas ustawiać się w kolejce do kabin kontroli dokumentów, co pomaga w sprawniejszym poruszaniu się po terminalu" - czytamy. Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji możemy natomiast przeczytać, że chip, w który wyposażone są dokumenty, jest bezstykowy. Oznacza to, że jego użycie możliwe jest po przyłożeniu do czytnika. 

Dowody osobisteWymiana dowodu osobistego. Jak sprawdzić, że dowód jest do odbioru?

Jak złożyć wniosek o e-dowód?

Wszystkie dowody wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 są dokumentami posiadającymi warstwę elektroniczną. Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania. Ważnego dowodu osobistego nie trzeba wymieniać. 

Więcej o: