Wymiana dowodu osobistego od 2 sierpnia 2021 - wniosek. Jak sprawdzić, że dowód jest do odbioru?

Wymiana dowodu osobistego to obowiązek każdego obywatela. Kiedy minie data ważności naszego dokumentu, możemy mieć poważne kłopoty m.in. z załatwieniem spraw urzędowych czy odebraniem korespondencji.

Dowód osobisty to podstawowy dokument potwierdzający naszą tożsamość. Zawiera on dane takie jak: imię (imiona), nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz numer i serię dokumentu. Każdy pełnoletni obywatel naszego kraju jest zobowiązany do posiadania ważnego dokumentu tożsamości, który służy w wielu sytuacjach życia codziennego.

Zobacz wideo "Ubytek populacji w Polsce będzie porównywalny do II wojny światowej"

Wymiana dowodu osobistego - jaki jest koszt?

Bez dowodu nie załatwimy większości spraw urzędowych, nie odbierzemy korespondencji poleconej, a także będziemy mieć kłopot w razie potrzeby wylegitymowania się np. podczas kontroli drogowej. Warto zwracać uwagę na termin ważności dowodu zwłaszcza, że jego jest bezpłatne. Termin ważności wynosi natomiast 10 lat. Kiedy zbliża się termin ważności dowodu należy złożyć wniosek o jego wymianę. Wymiana dowodu osobistego nie pociąga za sobą żadnych kosztów poza tymi związanymi  z koniecznością wykonania nowych zdjęć do dokumentu. 

Jak złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego?

Wniosek o wymianę dowodu należy złożyć w urzędzie lub poza nim (w przypadku osób, które ze względów np. zdrowotnych, nie są w stanie złożyć wniosku w urzędzie). Aby otrzymać nowy dowód należy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego (DO/W/1 - do pobrania tutaj), przynieść aktualne zdjęcie (wykonane nie wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku. Wymogi dotyczące zdjęcia można sprawdzić tutaj) oraz dotychczasowy dowód osobisty. 

Szczepionka na koronawirusa Szczepionka na koronawirusa. Jak założyć profil zaufany?

Wymiana dowodu osobistego - czy można zrobić to online?

Wraz z upowszechnieniem narzędzi takich jak podpis elektroniczny czy profil zaufany, mnóstwo spraw urzędowych można załatwić za pośrednictwem internetu. Tak też było w kwestii zmiany dokumentów. Jednak zgodnie z nowymi przepisami, od 2 sierpnia 2021 nie będzie możliwości złożenia wniosku o nowy dowód online, gdyż w nowym dowodzie będą znajdować się:

  • odciski palców (w warstwie elektronicznej);
  • odręczny podpis posiadacza dowodu (w warstwie graficznej).

Zarówno odciski palców jak i odręczny podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie stąd też brak możliwości załatwienia sprawy przez internet

Czekaj nas zmiany w dowodach osobistych Dowodu osobistego nie wyrobimy już przez internet. Chodzi o odcisk palca

Wymiana dowodu osobistego po ślubie. Jak załatwić?

Wymiana dowodu osobistego nie zawsze musi być związana z upływem terminu jego ważności. Są także inne sytuacje, kiedy obywatel ma obowiązek wymiany dokumentu. Jednym z nich jest ślub. Wymiana dowodu osobistego po ślubie związana jest ze zmianą nazwiska, dlatego dotyczyć może ona zarówno kobiety, jak i mężczyzny (w zależności od tego, kto decyduje się przyjąć nazwisko małżonka). 

Zmiana dokumentów po ślubie powinna nastąpić "niezwłocznie" po uroczystości, choć urzędnicy wskazują, że dowód osobisty zachowuje ważność przez kolejne cztery miesiące. Niemniej jednak nie warto opóźniać momentu wymiany, gdyż z czasem zwyczajnie możemy o tym zapomnieć. 

Jak sprawdzić, że dowód osobisty jest gotowy do odbioru?

W tym celu pomocna jest strona gov.pl. W tym celu należy posiadać numer wniosku, który złożyliśmy w urzędzie. Numer ten przepisujemy w ramkę, która znajduje się na tej stronie w zakładce "Co musisz zrobić". Odpowiedź generowana jest od razu - można ją też pobrać w formacie PDF. "Pamiętaj, że ten wydruk nie jest dokumentem urzędowym" - zaznaczono jednak w komunikacie.

Więcej o: