ViaTOLL wyjeżdża, wjeżdża e-TOLL. Rząd przygotował zniżki za przejazd po drogach płatnych

System elektronicznego poboru opłat za przejazd e-TOLL zastąpi dotychczasowy viaTOLL, który definitywnie zostanie zamknięty 30 września. Do końca okresu przejściowego przewoźnicy mogą korzystać ze zniżki wynoszącej 25 proc. stawki opłaty za przejazd autostradą i opłaty elektronicznej.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej ministerstwo finansów, do 30 września 2021 r. opłata elektroniczna oraz opłata za przejazd autostradą, wnoszone z wykorzystaniem Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, będą pobierane w wysokości 75 proc. stawek opłat określonych w obowiązujących przepisach.

Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości - skuteczna broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość

Rząd przygotował zniżkę na e-TOLL

- Przygotowaliśmy kolejny pakiet ułatwień i zachęt dla przewoźników, którzy zmieniają system viaTOLL na e-TOLL. Przewoźnikom korzystającym z e-TOLL zapewnimy w okresie przejściowym niższe o 25 proc. stawki opłat za przejazd. To realna oszczędność po stronie firm i zachęta do jak najszybszej rejestracji w nowym systemie - poinformowała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

System e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, które poruszają się po sieci dróg płatnych. Do systemu zostało dopuszczonych 60 dostawców, którzy oferują 233 typy urządzeń, zaś liczba pobranych aplikacji e-TOLL PL przekroczyła 120 tys.

Duża zmiana czeka kierowców pod koniec roku, kiedy zostaną zlikwidowane bramki na autostradach, a wraz z nimi stary, manualny system poboru opłat. Stanie się to 1 grudnia 2021 r. 

Jak korzystać z e-TOLL?

W e-TOLL najprościej zarejestrować się przez Internetowe Konto Klienta (IKK). Trzeba wybrać sposób przekazywania danych do systemu (OBU, ZSL lub aplikacja mobilna) i określić sposób płatności za przejazd. Jak to zrobić? Dowiesz się na etoll.gov.pl.

Kierowca sam decyduje, w jaki sposób przekazywać dane do systemu. Jest na to kilka sposobów:

  • aplikacja mobilna e-TOLL PL

Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play lub AppStore. Aplikacja jest dostosowana do współpracy z urządzeniami mobilnymi, które bazują na systemie Android (min. 6.0, zalecany 11+) i IOS (13+). Jeśli kierowca przewozi towary wrażliwe, które podlegają obowiązkowi monitorowania w systemie SENT, również może pobrać aplikację. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją wykorzystywaną do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu SENT. Aplikacja Kierowcy SENT GEO przestanie działać.

 
  • OBU (z ang. On Board Unit)

Urządzenie pokładowe OBU można nabyć bezpośrednio u operatorów OBU. Pełna lista operatorów i urządzeń jest dostępna na etoll.gov.pl.

  • ZSL (Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne)

Należy sprawdzić, czy system ZSL zainstalowany już w pojeździe jest kompatybilny z systemem e-TOLL i poprosić operatora o uruchomienie usługi.

W ramach e-TOLL będzie możliwość skorzystania z Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS).

Więcej o: