Białystok. Wojskowe pojazdy opancerzone na stacji paliw PKN Orlen

Pojazdy opancerzone Rosomak zostały uchwycone w czwartek na stacji Orlen przy drodze ekspresowej S8 w kierunku Białegostoku. "Akurat tego dnia i tą trasą jechały dwa konwoje z 17. brygady na Rosomakach na ćwiczenia na Łotwę" - napisał Maciej Kucharczyk, dziennikarz Gazeta.pl.
Zobacz wideo Prof. Dudek: PiS miał zadyszkę sondażową. Postanowił podgrzać atmosferę

Fotoreporter agencji East News uchwycił w czwartek pojazdy opancerzone Rosomak na stacji benzynowej Orlen przy drodze ekspresowej S8 w kierunku Białegostoku. Nie wiadomo, dokąd zmierzały, ale w związku z wprowadzeniem w czwartek stanu wyjątkowego na terenach przy granicy z Białorusią, maszyny szybko stały się obiektem spekulacji w internecie. 

Pojazdy opancerzone na stacji Orlenu. Jechały na Łotwę?

Jak domniemywała część mediów, obecność Rosomaków na drodze w okolicach Białegostoku mogła mieć związek z ogłoszonym w czwartek stanem wyjątkowym. Przypomnijmy, że wprowadzono go w łącznie 183 miejscowościach - 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim.

Do sprawy pojazdów opancerzonych nawiązał na Twitterze Maciej Kucharczyk, dziennikarz Gazeta.pl. "Akurat tego dnia i tą trasą jechały dwa konwoje z 17. brygady na Rosomakach na ćwiczenia na Łotwę" - napisał na Twitterze. "Co nie wyklucza, że Rośków nie zobaczymy na granicy..." - dodał w kolejnym wpisie. 

O przemieszczaniu się żołnierzy z zachodu na wschód kraju informował w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "Wojsko Polskie aktywnie realizuje jesienny plan szkoleń. Żołnierze m.in. z 12 i 17 brygady zmechanizowanej i 6 powietrzno-desantowej przemieszczają się z zachodu na poligony na wschodzie. Podnosimy zdolności obronne, sprawdzamy procedury. Bezpieczeństwo Polski jest moim priorytetem" - pisał rano Błaszczak.

Łotwa. Rozpoczęły się manewry wojskowe

2 września na Łotwie rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem "Silver Arrow-21". Tego dnia rozpoczął się pierwszy etap ćwiczeń, polegający na przemieszczeniu się na Łotwę. W ramach kolejnej fazy manewrów odbędą się szkolenia taktyczne na poligonie Adazi. Zmotoryzowani z 17 Wielkopolskiej Brygady przez ponad 2 tygodnie szkolić się będą na łotewskich poligonach - podaje serwis Defence24.pl.

W ramach tego ćwiczenia sprawdzona zostanie gotowość wojsk sojuszniczych w działaniach obronnych na terytorium Łotwy. Celem manewrów jest zwiększenie współdziałania sił zbrojnych i wojsk sojuszniczych w procesie planowania i prowadzenia działań obronnych oraz szkolenia elementów wsparcia. 

O sprawę pojazdów opancerzonych na stacji PKN Orlen przy drodze ekspresowej S8 zapytaliśmy rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Rzecznik potwierdził, że były to pojazdy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej udające się na ćwiczenie Silver Arrow 21 na Łotwę.

Więcej o: